Į pradžią 

 
 
 
 
„Tu tik įsivaizduok: manęs nėra“ (Sergejui Kozlovui atminti)
2019-10-08Sergejus Kozlovas parašė daugiau nei 30 knygų vaikams, daugiausia trumpų pasakų ir apsakymų rinkinių, sukūrė daugiau nei 20 pjesių lėlių teatrui, daugiau nei 20 scenarijų animaciniams filmams, taip pat rašė eilėraščius vaikams ir suaugusiems, tekstus spalvinimo ir erdvinėms knygelėms, vertė kitų kūrybą.


Pavyko rasti užuominą, kad vertė net iš lietuvių kalbos (matyt, netiesiogiai, o pažodinio vertimo pagalba), bet ką būtent – literatūros istorija nutyli. Daugelis S. Kozlovo eilėraščių virto dainelėmis, o pirmoji vinilinė plokštelė su jo kūryba buvo išleista 1969  m. penkiamilijoniniu tiražu. Na o pirmoji knygelė vaikams „Kaip saulė sudužo“ pasirodė 1962 m., autoriui dar besimokant literatūriniame Gorkio vardo institute Maskvoje – bene vieninteliame institute pasaulyje, kuriame mokė (ir tebemoko) tiesiog rašyti.

Nors S. Kozlovo kūryba tapo net kelių disertacijų objektu, buvo (tikėkimės, ir tebėra) be galo populiari ir įvertinta (štai animacinis filmas „Ežiukas rūke“, kuriam scenarijų parašė šis autorius, o pastatė animacijos genijus Jurijus Noršteinas, buvo įvertintas net 35 apdovanojimais, o 2003 m. Japonijoje, Laputa animacinių filmų festivalyje, paskelbtas „Visų laikų animaciniu filmu Nr. 1“), pats autorius liko tarsi už kadro, paslaptingas ir tylus. „Kozlovas buvo į nieką nepanašus, vienetinis rašytojas, inteligentiškas, gilus, ypatingo talento žmogus. Tokios pasakinės prozos iki jo nerašė niekas […]“2 – prisimena rašytojo draugas, irgi vaikų rašytojas Jurijus Kušakas. Taip pat priduria, kad sunku atskirti Kozlovą-rašytoją nuo Kozlovo-žmogaus: „[k]ažin ar jis būtų buvęs tokiu nuostabiu žmogumi, jei nebūtų buvęs rašytoju, ir kažin ar būtų buvęs tikru rašytoju, jei nebūtų buvęs tokiu švelniu, jautriu, protingu ir gyvenimą mylinčiu žmogumi.“3 Tad kas gi buvo šis nuostabus, labai darnus žmogus ir be galo talentingas kūrėjas?

Visą straipsnį skaitykite čia.

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.