Į pradžią 

 
 
 
 
Knygos „Žaibiškiai“ pristatymas

Lauke, pamiškėje ar pakelėje – vienišas kryžius, menantis netektis, įvairias skausmingas datas, pažymintis išnykusius kaimus. Laimingi tie žmonės, kurie turi galimybę sugrįžti į nors ir sumažėjusį, bet vis dar gyvą gimtąjį kaimą, aplankyti brangias vietas, tegul dabar jau ir apaugusias krūmais, bet vis dar menančias jų žingsnių aidą, nes kaime yra žmonių, kurie prisimena šalia gyvenusius kaimynus, jų likimus. Dar didesnė laimė, kai yra žmonių, kurie supranta, jog per šimtmečius susiformavę kaimo papročiai ir tradicijos traukiasi užmarštin kartu su jau išeinančiais mūsų senoliais, kad nevalia užmaršties dulkėm nukloti tų takelių, kuriais vaikščiojo mūsų tolimi giminaičiai, su kuriais prasilenkėme amžinybės verpetuose, taip jų ir nepažinę. Jie neleidžia šiems prisiminimams išblankti, išnykti iš atminties.

Vieną gražią vasaros dieną gausus būrys Žaibiškių kaimo žmonių su vaikais ir anūkais suvažiavo į Užpalių biblioteką, kurioje vyko knygos „Žaibiškiai“ pristatymas. Knygą parengė ir savo lėšomis išleido Žaibiškių kaimo gyventoja Marijona Gvidona Sirutienė. Jai labai nuoširdžiai talkino anūkai. Knyga neatsirado per vienerius metus. Tai ilgo, kruopštaus, atkaklaus darbo rezultatas.


Ilgus metus kaupta medžiaga, užrašinėti vaikystės prisiminimai, klausinėta daugelio žmonių, viskas buvo rašoma ir fiksuojama, kad sukauptos žinios apie gimtąjį kaimą, čia gyvenusių žmonių kultūrą, tradicijas, padėtų ateinančioms kartoms išsaugoti mūsų senojo kaimo gyvenimo vaizdus, kad knygos puslapiuose išliktų Žaibiškių kaimo pavadinimas. Nors žiūrint į gausiai susirinkusius šio krašto žmones pagalvoji, kad šis unikalus kaimas, prisiglaudęs prie Žaibiškių piliakalnio, menantis ir pagoniškas savo šaknis, per įvairius kataklizmus likęs gyventi, negali išnykti.

Renginį muzikiniu kūriniu pradėjo Užpalių gimnazijos 4 klasės mokinė Elzė Šližytė. Po bibliotekininkių įžanginio žodžio nuskambėjo Žaibiškių kaimo himnas, kurio viena iš autorių yra ir knygos „Žaibiškiai“ autorė Gvidona Sirutienė. Knygos autorė, gimusi ir augusi Žaibiškių kaime, gyvenusi ir dirbusi Kaune, išėjusi į pensiją ir sugrįžusi į gimtą kaimą, kalbėdama prisiminė kelią, kurį nuėjo nuo idėjos iki knygos. Padėkojo visiems padėjusiems, parėmusiems, palaikiusiems. Kaip sakė autorė „rašėm, rašėm ir parašėm“. Renginyje taip pat kalbėjo žurnalistas S. Balčiūnas, kuris papasakojo daug įdomių istorijų. Kaniūkietė poetė R. Abukauskienė skaitė ištraukas iš savo poemos apie Žaibiškius. Informacinio centro „Užpalėnų krivūlė“ vadovas G. Indrašius prisiminė koplytstulpio statymą prie Žaibiškių piliakalnio ir visus susitikimus su šio kaimo gyventojais, palikusius gerus, šiltus prisiminimus. Prisiminimais dalijosi ir mokytojas S. Šližys, kartu su vienu iš žaibiškiečių anūku Ignu Vaškeliu rengęs projektą apie kaimą ir pamilęs jį. Renginyje dalyvavo ir knygos apie Viešeikių kaimą autorė B. Vyžintaitė. Žodį tarė ir Žaibiškiuose sodybą turinti Diana Šlapšinskienė, dirbanti Martyno Mažvydo bibliotekos bibliografijos skyriuje. Ji paprašė susirinkusiųjų paaukoti pinigų, kad knyga „Žaibiškiai“ pasiektų bibliotekas ir ją būtų galima bibliografiškai aprašyti. Diana sakė „jeigu knyga nėra įtraukta į bibliografinius aprašus, ji negyvena, suteikime galimybę knygai išvysti pasaulį ir pasauliui pažinti Žaibiškius“. Dianos noras išsipildė su kaupu. Apie knygą galės sužinoti visi besidomintys kaimų istorijomis.

Susitikimo metu buvo ir pajuokavimų, prisiminimų bei ateities planų. Muzikinius kūrinius dovanojo užpalietės Aurelija ir Kornelija Juškaitės bei Akvilė Damauskaitė. Kai, rodos, viskas jau viskas išsakyta, palinkėta, patarta, žodžio paprašė knygos autorė, kuri nuo visų Žaibiškių kaimo gyventojų bibliotekai padovanojo 150 litų. Mums, bibliotekininkėms, beliko tik padėkoti šio unikalaus krašto žmonėms ir palinkėti smagaus pasibuvimo gimtinėje, prie Šventosios upės, pušų apsuptyje.

                                                                                                                                                      R. Šliogerienė ir V. Juškienė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.