Į pradžią 

 
 
 
 
Šiaurės šalių literatūros savaitė
2019-10-31Šių metų lapkričio 11–17 dienomis vyks Šiaurės šalių literatūros savaitė, kurios tema – „Šventės Šiaurės šalyse“. Šiais metais asociacija „Norden“ Danijoje, Norvegijoje ir Švedijoje švenčia 100 metų jubiliejų, todėl Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymams siūlomos knygos yra Danijos, Norvegijos ir Švedijos autorių.


Šiaurės šalių literatūros savaitė rengiama kiekvienais metais. Išrenkamos trys skaitymams siūlomos knygos, kurios atspindi metų temą ir yra pritaikytos trims skirtingoms tikslinėms grupėms: vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Šiemet kviečiama prisiminti tris skandinavų klasikos kūrinius.

  • Švedų rašytojos Astridos Lindgren populiarioji knyga vaikams „Pepė Ilgakojinė“ švenčia gimtadienį, knygą siūloma skaityti klausytojams nuo 5 iki 11 metų amžiaus.
  • Tarptautinės sėkmės sulaukusį norvegų rašytojo Josteino Gaarderio romaną „Sofijos pasaulis“ siūloma skaityti klausytojams nuo 12 iki 17 metų amžiaus.
  • Suaugusiems klausytojams siūloma skaityti danų rašytojos Karen Blixen laikui nepavaldų pasakojimą „Babetės puota“.
     


Skaitymai vaikams ir jaunimui „Auštant“ vyksta 9 val. ryto,  o suaugusiesiems „Sutemų valanda“ rengiama 19 val.

Ištraukų skaitymai turėtų trukti apie 30 minučių.

Šių metų tema Šiaurės šalių literatūros savaitė siekia pabrėžti bendrystę ir solidarumą. Todėl organizatoriai viliasi, kad skaitymams išrinktos knygos paskatins tiek dalyvius, tiek organizatorius asociacijos „Norden“ 100 metų jubiliejų paversti didžiule švente.

Šių metų plakato autorius – vaikų rašytojas ir dailininkas Bárðuras Óskarssonas (Farerų salos). Bárðuras gimė ir užaugo Torshavne, pastaruosius 30 metų gyvena Kopenhagoje. 2018-aisiais už paveikslėlių knygą „Medis“ („Træið“), kurią pats parašė ir iliustravo, B. Óskarssonui buvo skirta Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premija.

„Šių metų plakatas yra paprasta temos „Šventės Šiaurės šalyse“ iliustracija, bet dabar, kai Danija, Norvegija ir Švedija taip pat švenčia jubiliejinius metus, trims šalims pasveikinti į figūrų rankas dar įdėtos ir trys vėliavos... Kas irgi tai paverčia tam tikra švente,“ – taip savo kūrinį pristato pats autorius.

Literatūros savaitė vyks lapkričio 11–17 dienomis. Iki to laiko užsiregistravusioms institucijoms Šiaurės šalių literatūros savaitės svetainėje www.nordisklitteratur.org/lt bus pasiekiamos ištraukos iš kiekvienos skaitymams išrinktos knygos.

Šiaurės šalių literatūros savaitė (anksčiau – Šiaurės šalių bibliotekų savaitė) yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ sąjungos vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra.

Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų Šiaurės šalyse ir jų kaimyniniuose kraštuose bus organizuojama knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai.

Tamsiausiu metų laiku uždegamos žvakės ir skaitoma. Tai yra pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja. Pirmadienis yra didžioji skaitymų diena. Būtent tą dieną stengiamasi pritraukti kuo daugiau dalyvių. Tuo pačiu metu įvairiomis kalbomis Šiaurės ir Baltijos šalyse daugiau kaip 2000 vietų skaitomos ištraukos iš Šiaurės šalių autorių knygų.

 

 

  

 

 
Atgal   Spausdinti  
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.