Į pradžią 

 
 
 
 
Kaip Mikė Pūkuotukas Zarasų kraštą pažino

2016-10-12


 Pasibaigusi kasmetinė edukacinė skaitymo skatinimo programa „Vasarą skaitome kitaip 4“, organizuota vaikams ir paaugliams Zarasų viešojoje bibliotekoje ir 15-oje padalinių, buvo nuotaikinga, skatinanti vaikų bendravimą, saviraišką ir vaizduotę. Šia programa Zarasų rajono bibliotekos įsijungė ir į Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų organizuojamus skaitymus ir kultūros renginius, skirtus Bibliotekų metams paminėti. 

Skaitėme kitaip

Per vasarą Zarasų viešojoje bibliotekoje ir 15-oje padalinių vyko 124 kūrybiniai ir teminio skaitymo užsiėmimai mažose grupėse. Skaitymo ir užsiėmimų kryptys – „Knyginėtojai kuria mirioramas“, „Linksmųjų krapštukų klubas“, „Pažink savo biblioteką“, vandens pasakos medžiaginėje aplikacijų knygoje – leido pasireikšti vaikų fantazijai. Pasirinkta knygų skaitymo akcija „Katė maiše“ skatino vaikų smalsumą, nes knygas vaikai nešėsi specialiai sukurtuose maišeliuose nežinodami jų turinio. Salako padalinyje vyko knygų turgus: vaikai keitėsi knygomis, reklamavo savo mėgstamas, siūlė paskaityti draugams.

346 programos dalyvių, tarp kurių buvo ir vaikų, atvykusių iš kitų miestų pas senelius, laukė knygos apie nuotykių ieškotojus, pasaulio pasakos, nauji stalo žaidimai. Kaip jau įprasta, dalis skaitymo veiklų vyko ne bibliotekose, bet paplūdimyje, pievose, miške, sodybose. Programos dalyviai veiklose ir renginiuose dalyvavo 1076 kartus, t. y. vidutiniškai po 3 kartus, ir perskaitė vidutiniškai po 4 knygas. Kūrybinių užsiėmimų metu vaikai sukūrė 657 darbelius, o bibliotekose nuolat vykdavo jų parodėlės.

Zarasų viešosios bibliotekos ir Šniukštų padalinio dalyviai, susibūrę į knyginėtojų klubus, kūrė mirioramas – judančių paveikslėlių knygas – apie Mikės nuotykius Zarasuose bei savo nuotykius vasarą.

Kūrybinės dirbtuvės su profesionaliais menininkais

Baigiantis vasarai pradinių klasių moksleiviai buvo pakviesti į kūrybines dirbtuves su profesionalais – knygų vaikams rašytoja ir iliustruotoja Ula Šimulynaite, VšĮ „Stalo teatras“ aktoriais ir fotomenininku Gintu Kavoliūnu.

Mažos vaikų paslaptys įkvėpė režisierę Saulę Degutytę kartu su aktore Edita Zizaite sukurti spektaklį vaikams „Sekretai iš būtųjų laikų“. Edukacinio interaktyvaus spektaklio dalyviams aktorės papasakojo keturias paslaptis –„sekretus“, kuriuose atgimė garsiausi Lietuvos praeities įvykiai – istorijos apie karalių Mindaugą, Žalgirio mūšį, Barborą Radvilaitę ir šv. Kazimierą.

Rašytoja U. Šimulynaitė vaikams pristatė naują komiksų knygą „Vilniaus krašto legendos“ ir dideliame ekrane iliustracijomis pasakojo senovėje gyvenusio mago Tvardausko nuotykius. Dailininkės išraiškinguose komiksuose pasakojamos istorijos apie parduotą velniui sielą, Mėnulyje įžvelgiamą žmogaus veidą ir iškviestą karalienės Barboros vėlę. Vieną legendą apie kalvotosios Sėlių žemės atsiradimą Ula suskaidė dalimis ir užrašė ant atskirų lapelių, kuriuos išdalijo moksleivių grupėms. Vaikai skaitė tekstus ir piešė. Kai piešinių buvo sukurta per penkiasdešimt, dailininkė su vertinimo komisija rinko pačius meniškiausius darbelius, aptarė juos.

Fotografijos meistras Gintas Kavoliūnas pakvietė Dusetų ir Zarasų moksleivius tapti nuotraukų spalvinimo meistrais. Moksleiviams buvo išdalytos juodai baltos fotografijos su užfiksuotais M. Botviniko XX a. pradžios Zarasų miesto vaizdais, aniliniai dažai, vonelės su vandeniu. Dalyviai išgavo daugybę miesto ir gamtos atspalvių bei patyrė daug džiaugsmo, matydami, kaip, nuplovus dažus, atsirado unikaliai spalvingi Zarasų vaizdai. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai galėjo išbandyti didžiausią Lietuvoje veikiantį fotoaparatą (163 × 137 × 149 cm dydžio, 800 mm objektyvo židinio nuotolio), įrengtą automobilio priekaboje. Šis prietaisas funkcionalus, juo galima fotografuoti. Vaikai tapo unikalios foto sesijos dalyviais – vieni aparato viduje fokusavo vaizdą, kiti pozavo.

„Skaitau su broliuku ir sesute“

Projekto dalyviai tapo knygų kūrėjais – dėlionės principu buvo sukurta medžiaginė, minkštutėlė pasakų knyga. Medžiaginės aplikacijų knygelės kūrimas pareikalavo išradingumo. Rinkdami darbeliui temą, dalyviai vartė knygutes, prisiminė skaitytas pasakas, matytus filmukus. Kurdami darbelius vandens pasakų ir istorijų tema ir dėliodami juos į knygos lapus, zarasiečiai pagrindiniu temos personažu rinkosi šaltinėlį, salakonai – gražuolę Undinėlę, antalieptiškiai – Delfinuką, dusetiškiai – bjaurųjį ančiuką. Imbrado dalyvių komanda, ežero pakrantėje išklausę Selemono Paltanavičiaus knygą „Eime į gamtą“, tyrinėjo, kas gyvena ežere ir prie ežero. Į medžiaginę aplikacijų knygelę sudėliojo pastebėtus ežero gyvūnus – sukūrė vandens lelijas, žaliąsias varlytes, žuvytes, gulbes, antį, čiuožikus, sraiges, meldus.

Kaip Mikė Pūkuotukas Zarasų kraštą pažino

Didelis dėmesys buvo skiriamas rašytojo A. Milno sukurtam personažui Mikei Pukuotukui, kurio 90 metų gimtadienį švenčiame šiais metais. Aleno Aleksandro Milno knygos ,,Pūkuotuko pasaulis“ herojus Mikė Pūkuotukas sako, kad ,,geriausia sužinoti ko ieškai, o tada jau pradėti ieškoti”.
 
Dusetų K. Būgos padalinio dalyviai nusprendė pasisiūti savo Mikę Pūkuotukę. Vaikai atsinešė iš mamyčių išprašytų audinio skiaučių bei visokių niekučių ir pasiuvo savo meškį. Antazavės padalinyje vaikai dekoravo medaus indelius ir lankstė kepurėles smaližiui Mikei Pūkuotukui. Šniukštų komanda,  remdamasi A. Milno knyga ,,Pūkuotuko pasaulis”, ieškojo išminties šaltinių – knygų bibliotekoje, o gamtoje – „...viso pasaulio iki pat tos vietos, kur jis susisiekia su dangum“ (A. A. Milnas).

Linksmųjų krapštukų klubas

Dusetų Vaikų dienos centro vaikai, projekto dalyviai, vadovaujant dienos centro vadovei Virginijai Mazūrienei, kūrė puošnias plaukų sages, gamino apyrankes. Didelės kantrybės ir kruopštumo reikalavo sagių kūrimas. Čia pirmiausia reikėjo susižymėti, pamatuoti ir tiesiai atsikirpti dekoracinę juostelę, paskui sulankstyti, susiūti juosteles ir viską gražiai suformuoti. Krapštukams teko juostelių kraštelius apdeginti žvake, kad papuošalas neiširtų.
 
Apyrankių kūrimui taip pat reikėjo tikslumo ir atidumo – ant žvejybos valo vienodais atstumais buvo veriami ryškiaspalviai karoliukai, nertos apyrankės buvo puošiamos blizgiais karoliukais. Labai smagiai krapštukams sekėsi gaminti knygų skirtukus „Monstriukus“. Vienos mergaitės karpė skirtukui dantukus, kitos – akytes, trečios – liežuviukus. Turmanto padalinyje „krapštukai“, naudodami neįprastas medžiagas, kūrė įvairias dekoracijas.

Zarasų viešosios bibliotekos „linksmųjų krapštukų“ veikla buvo susijusi su akmenėlių pasakomis. Į pagalbą pasiėmę Aido Jurašiaus knygą „Akmenukų pasakos“ vaikai piešė personažus ant akmenėlių. Rezultatas – suorganizuota darbelių paroda „Kurkime pasakas kartu“.

Programą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė.
 

 Parengė Jolanta Lementauskienė
,

Zarasų viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.