Į pradžią 

 
 
 
 
Vaikų skaitymo skatinimas

2008 – ieji paskelbti Skaitymo metais. 2005 m. sukurta ir prisatyta “Skaitymo skatinimo ir kalbos įgūdžių ugdymo koncepcija”, kurią parengė seime sudaryta grupė. Taip pat Kultūros ministerijos pavesta vykdyti Skaitymo skatinimo programą. Tiek Lietuvos, tiek ir kitų šalių sociologai nuolat pabrėžia, kad vaiko sociokultūrinė aplinka yra vienas svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos skaitymui. Kuo didesnė ir kuo įvairesnė namų knyginė aplinka, tuo aktyvesnis vaikų skaitymas. Ši poveikį dar sustiprina kiti faktoriai – mokykla taip pat moko skaityti, skatina skaitymo poreikį.

Laisvalaikio skaitymai paauglio gyvenime šiandien vis daugiau užima laiko. Tai lemia įvairios priežastys. Viena iš jų yra mokykloje organizuojamos užklasinio skaitymo pamokos, įvairūs rašinių konkursai skaitymo temomis. Užklasiniam skaitymui egzistuoja rekomenduojamų kūrinių paaugliams sąrašai. Tačiau leidžiama vaikams skaityi ir tai, ką jie nori ir ką jiems namuose rekomenduoja tėvai. Paaugliai dažnai renkasi knygas pagal draugų rekomendacijas.

Skaitymas mokiniams turi teikti malonumo. Tik kartais mokiniai yra priversti “vergauti” mokyklos reikalavimams. Reikėtų prisiminti Danielio Pennaco, prancūzų literatūros mokytojo, samprotavimus apie skaitymą knygoje “Kaip romanas”: kodėl mes leidžiame sau tai, ko neleidžiame vaikams?  Taigi ir vaikams reikėtų leisti: praleisti puslapius; nebaigti skaityti; dar kartą skaityti tą pačią knygą; skaityti bet ką; skaityti tik knygos epizodus; perskaičius patylėti. Daugelis suaugusiųjų į vaikų literatūrą, į vaikų knygas žiūri skeptiškai, jų neskaito, ją vertina kaip menkavertę. Lietuvių kalbos mokytojui yra svarbu artimai bendradarbiauti su bibliotekininku, svarbu perskaityti bibliotekos įsigytas naujas vaikų knygas, siekti, kas skaitymas taptų svarbiausiu prioritetu mokykloje, reguliariai reikėtų kalbėtis su mokiniais apie knygas, apie knygų vertinimą internetinėse svetainėse, apie kūrinių ekranizacijas.

Šilutės M. Jankaus pagrindinės mokyklos mokiniai kartu su lietuvių kalbos mokytojomis  bei bibliotekininkėmis prisijungė prie Švietimo ir Mokslo ministerijos skelbtos rinkimų "Vaikų metų knyga 2007” akcijos. Mokyklos skaitykloje buvo pristytos bendruomenei į vaikų titulą pretenduojančios knygos: R. Černiausko “Slieko pasaka”, A. Zurbos “Raganaitė Džilda”,  S. Poškaus “ Su varna Barbora”, K. Kasparavičiaus “Dingęs paveikslas”. Mokiniai supažindino glaustai su knygų turiniu, aptarė knygos žanro pobūdį, nurodė adresatą. Pristatymo pobūdį mokinai pasirinko įvairų: apie vienas kalbėta analitiniu aspektu, skaitytos parašytos recenzijos, pristatytos rašytojų ir kitos knygos, iš kitų buvo skaitomos ištraukos, o mažieji penktokėliai net suvaidino ištraukas iš knygos “Raganaitė Džilda”. Mokiniai išklausę pristatymus lengviau apsisprendė, už kokią knygą balsuoti. Į Vilnių taip pat išsiųsta nemaža piešinių pagal šias knygas.

Šis mokykloje organizuotas renginys yra tik graži įžanga į kitus renginius, kurie bus susiję su Knygos diena bei paskelbtais Skaitymo metais.

Lietuvių kalbos mokytoja D. Agintienė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.