Į pradžią 

 
 
 
 
Pamokos tema – „Spaudos draudimo laikotarpio knygos“
2011 m. spalio 19 d. Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centre viešėjo Vilniaus rajono Buivydiškių pradinės mokyklos ketvirtokai. Mokiniai apžiūrėjo biblioteką, susipažino su naujausiomis knygomis ir akcijos „Metų knygos rinkimai 2011“ knygomis vaikams, tačiau pagrindinis apsilankymo bibliotekoje tikslas – pamoka „Spaudos draudimo laikotarpio knygos“.

Šios  pamokos metu, kurią vedė Vaikų literatūros centro darbuotojos – Nijolė Simaškevičiūtė ir Jūratė Pocienė, vaikai turėjo galimybę pamatyti, paliesti ir net paskaityti knygas, kurios į Lietuvą buvo slapta gabenamos knygnešių. Tai M. Valančiaus „Litanie apej visus szwentus muczelnikus su rejkalingomis maldomis“, A. Muzarelio „Naujasis mojinis vainykelis nupintas isz trumpų apmislyjimų apie reikalingiausias krikszcioniskame gyvenime tiesas, isz aukų dėl Szw. Marijos su maldomis, ant kiekvienos mojaus dienos“, Žemaitės „Paveikslai“, J. Šliūpo „Abėcėla ir taip mokintuvė dėl vaikų“ ir kitos.

Vaikai prisipažino, kad tokių senų knygų jiems matyti dar neteko, todėl su didžiausiu susidomėjimu naudojosi galimybe jas kuo geriau apžiūrėti, net mėgino skaityti garsiai, tačiau senoji lietuvių kalba buvo ne taip jau lengvai suprantama, o raidynas – sunkiai įveikiamas. Labiausiai vaikų dėmesį patraukė J. Šliūpo vadovėlis „Abėcėla ir taip mokintuvė dėl vaikų“ išleistas 1886 m., kuriame yra mokoma ne tik abėcėlės, bet ir pateikiami trumpi didaktiniai pasakojimai vaikams, straipsneliai iš visų mokslo sričių ir, žinoma, kasdienės maldos. Sunkiausia sekėsi skaityti ir suprasti legaliai leidžiamą „graždanka“ išspausdiną knygą „Сенась аукса алторюсь, арба Суринкимась ивайрю малунь ирь гесмюнь, дева баймингамь каталикуй высокюнсы атсызимунсы рейкалингу“.

 
Knygos iš Nacionalinės bibliotekos fondų


Pamoka bibliotekoje puikiai papildė vadovėlines mokinių žinias apie spaudos draudimo laikotarpį, knygnešius ir slaptą literatūrą, nes vaizdinės priemonės visada labiau padeda suprasti ir įsiminti, todėl mokiniai klausėsi susidomėję ir aktyviai dalyvavo diskusijose.

Jūratė Pocienė,
Vaikų literatūros centro skaityklos vedėja
Nuotraukos autorės

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.