Į pradžią 

 
 
 
 
Susitikimas su literatūrologe profesore Viktorija Daujotyte

Skaito Viktorija Daujotytė. Nuotr. autorės
Rudeniškai gražią  spalio 18-osios popietę Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos skaitytojai, knygos mėgėjai, literatai, „Aušros“ gimnazijos vyresniųjų klasių gimnazistai susitiko su literatūrologe, rašytoja profesore Viktorija Daujotyte-Pakeriene.

V. Daujotytė – viena ryškiausių Lietuvos kultūros asmenybių, Nacionalinės kultūros ir meno premijos  laureatė (1993 m.), parašiusi daug knygų – nuo vadovėlių iki monografijų apie meno žmones, rašytojus: Jurgį Baltrušaitį, Salomėją Nėrį, Vincą Mykolaitį-Putiną, Onę Baliukonę, monsinjorą Kazimierą Vasiliauską, Joną Strielkūną, Sigitą Gedą ir daugelį kitų. Profesorės knygos – įvykiai kultūros gyvenime, sulaukiančios dėmesio, sukeliančios diskusijas, ypač paskutinioji knyga apie poetą S. Gedą – „Tragiškasis meilės laukas“.  

Polinkį į kūrybą profesorė sieja su vaikyste. Augusi Telšių krašte, kaip pati juokavo, tarp devynių „babūnių“, labai mėgo klausytis senų žmonių pasakojimų, kartu dirbti, žoliauti. Pirmoji literatūrologės knyga apie jos itin mėgstamą mįslingąjį poetą Jurgį Baltrušaitį, savaip uždavusį jai viso gyvenimo kūrybos programą. Šiltai prisiminė savo mokytoją profesorių Jurgį Lebedį, pašmaikštaudama: „Kas neturi mokytojų – tam šakės!“ patarė norintiems sužinoti apie  daug gyvenime pasiekusį žmogų, paklausti, kas buvo jo mokytojai. Gimnazistai susitikime su V. Daujotyte. Nuotr. autorės

Savo knygose autorė analizuoja kūrėjo prigimtį, atskleisdama šviesiąsias ir tamsiąsias puses. Kūryba – gebėjimas atverti pačiam atsiveriant. Kūryboje žmogus pasiekia didžiausią atvirumą, tačiau atvirumui nelygu atviravimas, būdingas dabartinėms įvairių „žvaigždžių“ biografinėms knygoms. Profesorė į kūrybą žiūri kaip į reiškinį, prasidedantį nuo kūrybos virpulio, parašius pirmąjį sakinį.      

V. Daujotytės tekstus skaityti nėra lengva. Jiems būdingas fragmentiškumas, abejonės persipina su analize. Tokių kūrinių skaitymas reikalauja išprusimo, tačiau, anot humanitarinių mokslų daktarės Giedrės Šmitienės, laiminga tauta tokios kritikos būdu galėdama turėti savo literatūrą.

Į „Aušros“ gimnazistų klausimą, kokią knygą būtinai reikėtų perskaityti jaunimui, profesorė atsakė, kad S. Gedos „Septynių vasarų giesmes“– knygą, padėsiančią suprasti ne tik poeziją, bet ir gyvenimo prasmę.

Buvodama Joniškyje V. Daujotytė prisiminė šios žemės išaugintus rašytojus: Algį Samulionį, Juozą Macevičių, Jolitą Skablauskaitę. Bendraudama su klausytojais Viešojoje bibliotekoje profesorė daug gražių žodžių skyrė mūsų kraštiečiui Jonui Avyžiui, sakydama, kad tik derlingas Joniškio juodžemis galėjo išauginti tokį tvirtą, sąžiningą, garbingą žmogų ir kūrėją, pasidžiaugė, kad Jono Avyžiaus „Sodybų tuštėjimo metas“ – kūrinys apie Lietuvos likimą – įtrauktas į dabar leidžiamą XX a. lietuvių literatūros aukso lobyną.Justinos Tamulytės atliekamos dainos. Nuotr. autorės

Profesorė su klausytojais bendravo labai nuoširdžiai, kalbėjo tarsi malda raminančia  išminties ir dvasios kalba.

Kaip gaivus vėjelis bibliotekos vakare nuvilnijo Justinos Tamulytės, „Aušros“ gimnazijos moksleivės, respublikinio festivalio-konkurso „Aušta aušrelė“ dalyvės, atliekamos dainos. 

Bibliotekoje vykusiame vakare su profesore bendravo ir gilesnį ryšį tarp klausytojo ir jos kūrybos padėjo atskleisti lietuvių literatūros mokytoja Nijolė Vaičiulytė-Mykolaitienė. Visada gėrimės mokytojos gebėjimu bendrauti, literatūros išmanymu ir išprusimu. Laimingi turėtų būti mokiniai, tokią mokytoją turėdami.

Susitikimas su profesore V. Daujotyte – Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos renginių ciklo „Gyvas literatūros žodis Jono Avyžiaus gimtinėje II“ dalis, organizuotas bendradarbiaujant su Rašytojų klubu. Renginį iš dalies parėmė LR kultūros rėmimo fondas.

Violeta Vilčiauskienė,
Joniškio rajono Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.