Į pradžią 

 
 
 
 
Vasarį buvo minimas iliustruotojos Ilonos Wikland jubiliejus
2020-03-09


 
Vasario 5 dieną savo 90-ąjį jubiliejų šventė Ilona Wikland (g. 1930 m. vasario 5 d.) – viena mylimiausių iliustruotojų Švedijoje. Mūsų krašte jos akimis regime Padaužų kaimo vaikus, brolius Junataną ir Karlą Liūtaširdžius, Karlsoną, Ronją ir kitus visame pasaulyje mylimus Astridos Lindgren sukurtus veikėjus.


 

Nors ikoniškomis tapusios tušu ar akvarele pieštos I. Wikland iliustracijos paprastai siejamos su švediškąja idile, jų išskirtinumas dažnai slypi jautriame ir subtiliame skausmingų vaikų išgyvenimų vaizdavime, kuris, kūrėjos teigimu, susijęs su jos pačios sudėtinga ir neramia vaikyste.

I. Wikland (tuomet dar Maire-Ilon Pääbo) gimė 1930 m. Tartu, Estijoje. Pirmuosius savo gyvenimo metus ji praleido tarp Talino ir Tartu, pakaitomis gyvendama pas savo tėvus ir močiutę. Ilonos mama buvo menininkė, o tėtis – inžinierius ir, kaip dažnai interviu teigia pati kūrėja, neturėjo dukrai laiko: mažai ja rūpinosi, daug dirbo ir leisdavo mergaitei laiką leisti kaip panorėjus. Epizodą iš šio laikotarpio I. Wikland vaizduoja autobiografinėje paveikslėlių knygoje „Samelis, Epė ir aš“ (šved, Sammeli, Epp och jag, 1997), kurios pagrindinė veikėja, pabudusi ir pažadinusi savo mamą, Talino gatvėmis savarankiškai skuba į savo pirmąją dieną mokykloje, kur sužino, kad mokslo metai jau prasidėję… užvakar. Ilonos gyvenimas pasikeitė, kai jai sukako 8-eri: tėvams išsiskyrus, mama išvyko mokytis į meno mokyklą Italijoje, o tėtis sukūrė naują šeimą. Ilona persikraustė gyventi pas tėčio tėvus, įsikūrusius uostamiestyje, žinomame Estijos kurorte Hapsalu. I. Wikland teigia, kad seneliai, abu dirbę mokytojais, jai atstojo tėvus ir tapo svarbiausiais žmonėmis jos gyvenime.

Visą straipsnį skaitykite čia.

 

 

 

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.