Į pradžią 

 
 
 
 

Archyvas

  2017   
Sausis Vasaris Kovas
Balandis Gegužė Birželis
Liepa Rugpjūtis Rugsėjis
Spalis Lapkritis Gruodis
 
2017-01-31  Nacionalinėje bibliotekoje – filmo „Astrida“ peržiūros
„Pepė Ilgakojinė“, „Emilis iš Lionebergos“, „Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“ – ar dar yra negirdėjusių apie šiuos švedų vaikų autorės Astridos Lindgren kūrinius ir spalvingus jų personažus, pakerėjusius milijonus didelių ir mažų skaitytojų? Astridos knygos parduotos 150 milijonų kopijų tiražu, ji yra viena skaitomiausių autorių pasaulyje. Kas yra ši kūrėja ir kaip gimė jos parašytos istorijos?

2017-01-27  Virginija Cibarauskė. Prarasto laiko beieškant – populiarieji istoriniai romanai

Įprasta girdėti, kad Kristinos Sabaliauskaitės „Silva rerum“ sėkmė lėmė istorinio romano suklestėjimą. Kita vertus, susidomėjimas „istorijos dėmėmis“ (iš oficialiojo diskurso išstumtais įvykiais, asmenybėmis) ir apskritai praeitimi itin suaktyvėjo paskutiniaisiais XX a. dešimtmečiais. Šią tendenciją neabejotinai maitino ir Vakarų kultūros specifiką apmąstančių literatūros, kultūros teoretikų prielaida, kad postmodernioji epocha žymi laikų ir pačios istorijos pabaigą, t. y. etapą, skatinantį atsigręžti į praeitį.

2017-01-25  Paskelbtas 2017-ųjų Niuberio medalio laureatas


 
 
Sausio 23 d. Kelly Barnhill knyga „Mergaitė, kuri išgėrė mėnulį“ (angl. The Girl Who Drank the Moon) tapo 2017-ųjų Niuberio medalio laimėtoja.

2017-01-25  Aurimas Švedas. Penkios knygos istorinei vaizduotei ugdyti

Metų pabaigoje dažnas iš mūsų imasi sumuoti, apibendrinti, sureitinguoti tai, kas patirta, perskaityta, pamatyta. Būtent šio jausmo vedamas, ryžausi pasidalyti keliomis mintimis apie penkias neakademines, 2016-aisiais Lietuvoje išleistas knygas, kurios, mano nuomone, nusipelno dėmesio. Tačiau visų pirma norėčiau aptarti „istorinę vaizduotę“ bei jos raiškos formas1.

2017-01-24  Elena Baliutytė. Aukštųjų energijų spindulinė diagnozė: už punktyrų – stuburas

Stuburo tik punktyrai: eilėraščiai / Eugenijus Ališanka; Eugenijaus Ališankos nuotraukos. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2016. – 102 p. – ISBN 978-9986-39-881-3
 
2016-ieji metai poetui, eseistui, vertėjui Eugenijui Ališankai yra itin sėkmingi: per juos pasirodė dvi jo knygos: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido poezijos rinkinį „Stuburo tik punktyrai“, o „Tyto alba“ – prozos knygą „Empedoklio batas“. Abi jos ekspertų komisijos buvo išrinktos į akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ penketukus: poezijos ir prozos. Ar jos taps ir skaitytojų favoritais, parodys balsavimo rezultatai, bet kad jos yra to vertos, atsakyti galima jau dabar.

2017-01-23  Minimos Ievos Simonaitytės 120-osios gimimo metinės

Rašytoja Ieva Simonaitytė gimė 1897 m. sausio 23 d. Vanaguose (Klaipėdos rajonas). Mokėsi savarankiškai. Vertėsi siuvėjos amatu. Dirbo Vanagų lietuvių jaunimo sambūryje „Eglė“, bendradarbiavo „Tilžės keleivyje“, „Lietuvių ceitungoje“, „Rytojuje“, „Klaipėdos krašto žodyje“ ir kt. 1921–1936 m. gyveno Klaipėdoje, kur baigė vakarinius mašinraščio ir stenografijos kursus. Dirbo Lietuvos konsulate, „Ryto“ spaustuvėje korektore, „Prūsų Lietuvių balso“ redakcijoje, Klaipėdos krašto seimelio raštinėje. 1936–1939 m. gydėsi Šveicarijoje. 1941–1963 m. gyveno Kaune, nuo 1963 m. – Vilniuje.

2017-01-19  Iliustruotojos Aušros Kiudulaitės kūriniai bus eksponuojami Bolonijoje

Dailininkės, knygų iliustruotojos Aušros Kiudulaitės kūriniai atrinkti į šių metų balandžio 3–6 dienomis vyksiančios Bolonijos (Italija) knygų mugės pagrindinę Iliustruotojų parodą. A. Kiudulaitė praėjusių metų spalį konkursui pateikė iliustracijas Evelinos Daciūtės knygai „Laimė yra lapė“ (knygą 2016 m. išleido „Tikra knyga“). Iš viso konkurse dalyvavo daugiau nei 3 tūkstančiai iliustruotojų iš viso pasaulio.

2017-01-19  Alfredas Guščius. Literatūrinis kerštas ir pamatinis statusas „Karalystėje“

Opių klausimų dėl Lietuvos praeities ir dėl jos ateities nestokojama. Neseniai išėjo dialogo knyga „Apie Karalystę: Petrą Dirgėlą kalbina Vilius Bartninkas“ (2016). Joje P. Dirgėla atsakė į lakoniškai pateiktus antikinę filosofiją studijuojančio V. Bartninko klausimus. Klausimai siauri, bet atsakymai platūs, juose asmeninė rašytojo patirtis ir istorinio Lietuvos likimo apmąstymai. Knygą aptarė rašytoją gerai pažinojusi bei jo kūrybą tyrinėjusi Jūratė Sprindytė („Tvirtas Petro Dirgėlos buvimas“, Metai, 2016, Nr. 5–6) ir užrašė Dirgėlos moto: „Pasmerkimas pasmerktumui yra pašaukimas“.

2017-01-18  Danutė Kalinauskaitė: „Rašant įtraukia nenuspėjamumo kūrimas“

Rašytojos Danutės Kalinauskaitės apsakymų rinkinys „Skersvėjų namai“ dalyvauja akcijoje „ Metų knygos rinkimai 2016“. D. Kalinauskaitę kalbina Solveiga Daugirdaitė

2017-01-18  Išleistos trečiojo Nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatų knygosLabdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ išleido trečiojo Nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatų knygas. Šiam konkursui kūrinius buvo pateikę 66 dalyviai, iš jų 43 – debiutantai. Iš viso dalyviai buvo pateikę 80 kūrinių, iš kurių komisija išrinko ir apdovanojo penkis.

2017-01-16  Bus įteikta 31-oji Ievos Simonaitytės literatūrinė premijaSausio 23-iąją Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos Renginių salėje vyks I. Simonaitytės jubiliejinių metų literatūrinės premijos įteikimas. 31-uoju Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos laureatu tapo prof. Alfonsas Eidintas su knyga „Pūga prie Mėmelio“.

2017-01-16  Seimas 2017-uosius paskelbė Kazio Bradūno metais

Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad šiais metais bus minimos lietuvių poeto, publicisto Kazio Bradūno 100-osios gimimo metinės, nutarė paskelbti 2017-uosius K. Bradūno metais.

2017-01-13  Vilniaus knygų mugė 2017: Lietuviški ženklai pasaulyje


Vasario 23–26 dienomis vyks 18-oji Vilniaus knygų mugė, kurios šių metų tema – Lietuviški ženklai pasaulyje. Mugės tema atskleis lankytojui, kiek daug lietuviškų vardų garsina Lietuvą pasaulyje. Lietuviški ženklai – tai Lietuvos žmonės, išsibarstę po daugelį pasaulio žemynų, savo kūryba, mokslu, atradimais, idėjomis turtinantys kitų šalių kultūrą, meną ar mokslą, o tuo pačiu paliekantys ryškius pėdsakus ir įvairialypiame Lietuvos kultūros paveiksle. 2017-ųjų Vilniaus knygų mugė mėgins atrasti lietuviškus ženklus pasaulyje bei juos perskaityti, o tuo pačiu – pamatyti kiek daug esame atradę, sukūrę, patyrę, kiek daug pasaulyje yra Lietuvos.

2017-01-12  Antanas Sheshi. Tiesos blausumo etimologija

Įtampai tapus privalomu emocinio lauko atributu, Günterio Grasso kūrinius lengva įkišti tarp topinių leidinių. Tad SEO tekstus primenančios jo knygų anotacijos, prišpilkuotos frazių „tautos kaltės klausimas“, „juodžiausia praeities dėmė“, „užmirštas istorijos veidas“, nestebina. Reklama išryškina vieną – paklausiausią – produkcijos pusę. Anapus pristatymų spindesio lieka kitoks Grassas. Lieka konfūzija, ištinkanti beieškant skirties tarp kūrėjo ir jo personažų gyvenimų, besiaiškinant, kiek luobų dengia tikrąją tiesą, bemąstant apie jos blausumo priežastis. Apie mūsų pačių veidmainiškumą, nuolat dangstant negailestingą tikrovę užmaršties ir kasdienybės kultūriniais sluoksniais.

2017-01-09  Mažoji knygų mugė Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijoje
Rudenį, kai margalapis kilimas nutiesia kelią rašytojams, menininkams, pagaliau priartėjame prie literatūrinių renginių, kurie, lyg ir opoziciškai, labiausiai atgyja šaltuoju metų laiku, kai viskas kvepia ramiu sąstingiu. Tik ne literatūrinėse ir kultūrinėse erdvėse – čia visi keliai veda ten, kur kažkas tą susikaupusią intelektualią išsisakymo duotybę būtinai nori išgirsti.

2017-01-06  Renata Šerelytė. Atminties inkliuzai
2017-01-04  Konferencija „Raštingumas skaitmeniniame amžiuje“

2017 metų sausio 20 d. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks konferencija „Raštingumas skaitmeniniame amžiuje“. Konferencija skirta pedagogams, bibliotekininkams, skaitymu besidomintiems ir jį skatinantiems.

2017-01-04  Neringa Mikalauskienė. Knyga mąsliems paaugliamsIlonos Ežerinytės apysaką „Sutikti eidą“ iš paauglių ir jaunimo literatūros konkurso trijulės pasilikau „desertui“ (kitos dvi ‒ L. Varslauskaitės „Mano didelis mažas Aš“ ir D. Opolskaitės „Ir vienąkart, Riči“). O kol perskaičiau, tai ir Rubinaityje recenzijos apie šias knygas pasirodė. Apie I. Ežerinytę ‒ doc. dr. Kęstučio Urbos, tai jau man lyg ir nebeliko erdvės skleistis, mat su joje išsakytomis mintimis sutinku, palyginimas su Marios Gripe᾽s „Nepaprasta Agnesės Sesilijos istorija“ sužavėjo, nors pati ir nebuvau apie tai pagalvojusi: mano mintyse labiau sukosi lietuvių Kristinos Gudonytės „Ida iš šešėlių sodo“ (2012) ir Renatos Šerelytės „Rebekos salos“ (2015).

2017-01-04  Moksleiviai kviečiami rinkti mėgstamiausias 2016 m. perskaitytas knygas
Kviečiame mokytojus, bibliotekininkus, kitus su vaikais dirbančius specialistus paskatinti mokinius (nuo 1 iki 12 klasės) prisiminti penkias labiausiai patikusias 2016 m. perskaitytas knygas ir užpildyti trumpą apklausą. Apklausa vyks iki kovo 12 dienos.

2017-01-03  Neringa Butnoriūtė. Profesionalūs sentimentai

Kai į „Metų knygos“ poezijos penketuką patenka menininko parašyta knyga, ji nėra vien tekstas. O gal reikėtų pasakyti kitaip: Stasio Eidrigevičiaus „Giedanti gaidžio galva“ nežada būti tik tekstu.  Simptomai kaip ant delno – išskirtinis dėmesys knygos poligrafijai, rasime specialiai leidiniui rengtų Eidrigevičiaus piešinių, o tekstas kūrybingai derinamas su asmenine informacija (paviešinamos fotografijos, pridedami, įprastai privačiai saugomi žemės dokumentai, laiškų faksimilės, įrašyta kompaktinė plokštelė).

2017-01-03  Rašytojų klubas kviečia į renginiusSausio 6 d. 17.00 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) Rašytojų sąjungos literatūrinės premijos laureato pagerbimo vakaras ir  Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premijos teikimas. Renginį ves Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas, poetas Antanas A. Jonynas. Renginyje dalyvaus Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas, poetas Kornelijus Platelis, rašytojai Giedrė Kazlauskaitė, Donaldas Kajokas, Andrius Jakučiūnas, literatūrologė dr. Elena Baliutytė, literatūros kritikė Virginija Cibarauskė.

 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.