Į pradžią 

 
 
 
 
Susitikimai su rašytoja L.S. Černiauskaite ir literatūrologu dr. R. Tamošaičiu


Spalio 6-ąją su Joniškio visuomene susitiko rašytoja Laura Sintija Černiauskaitė ir literatūrologas Regimantas Tamošaitis. Netradicine literatūros pamoka galima pavadinti pirmąjį susitikimą su moksleiviais Joniškio žemės ūkio mokykloje. Čia rašytoja L.S. Černiauskaitė trumpai pristatė save, papasakojo, kaip nuo pirmojo moksleiviško apsakymų rinkinuko „Trys paros prie mylimosios slenksčio“, pelniusio apdovanojimą Susitikimas su L.S. Černiauskaite ir R. Tamošaičiu. Nuotr. autorėsRespublikiniame jaunųjų filologų konkurse, prasidėjo jos kaip rašytojos kūrybinis kelias. Šiandien ji – penkių knygų autorė. Poreikis kurti nepaaiškinamas, – kalbėjo rašytoja, – kaip negali paaiškinti, kodėl vieni žaidžia krepšinį, kiti – piešia. Moksleiviai įdėmiai klausėsi literatūros žinovo, dėstytojo dr. R. Tamošaičio neakademinių minčių apie literatūrą, pašmaikštavimų apie pirmuosius kūrybinius išsiliejimus betarnaujant sovietinėje armijoje. Abu kūrėjai kalbėjo apie pomėgį skaityti, apie tai, kaip ankstyvoje jaunystėje skaitė tik užsienio autorius, o lietuvių literatūrą atrado gerokai vėliau.

Lietuvių literatūros mokytoja Nijolė Vaičiulytė-Mykolaitienė apie L.S. Černiauskaitės romaną „Benedikto slenksčiai“ skaitė ir aptarė su Mato Slančiausko gimnazijos gimnazistais. Ji teigė, kad tai – knyga, kurią paaugliams verta skaityti dėl to, kad ji padės jaunam žmogui susivokti savyje, o suaugusiam – pažinti paauglį. Romaną perskaičiusių moksleivių nuomone, tai – teisinga knyga.

Į Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje vykusią popietę susirinko gausi ir įvairi auditorija: paaugliai, jaunimas, pagyvenę žmonės, pedagogai.

Įdomus pašnekovas, mokslininkas, dėstytojas, rašytojas R. Tamošaitis pažėrė srautą įvairių minčių apie knygas, literatūrą, kūrybą. Svečias teigė, kad kūryba suartina žmones, sustiprina jų žmogiškuosius ryšius. Jo esė knyga „Vitaminų pardavėjas“ buvo geriausių 2008 metų knygų penketuke. Rašytoja L.S. Černiauskaitė pasidalijo mintimis apie jai šiais metais įteiktą Europos Sąjungos literatūros premiją. Kaip autorė teigė, iš Briuselio grįžo „labiau nacionalistė“, nusiteikusi kurti lietuvišką literatūrą, būti lietuve, rašyti lietuviškai, kurti knygas, artimas lietuvio sielai, o ne „euroknygas“ – Europos piliečiui.Su L.S. Černiauskaite. Nuotr. autorės

Rašytoja prisiminė, kaip sunkiai ir kokiu slogiu jai laikotarpiu kūrė pripažinimo sulaukusį romaną „Kvėpavimas į marmurą“. Mokytoja V. Mačiulytė žavėjosi turtinga ir gražia šio romano kalba ir priskyrė jį prie geriausių lietuvių klasikos kūrinių. Tai gana sudėtinga knyga. Autorei malonu, kad ji pastebėta ir įvertinta, tačiau ji pati geriau vertina romaną „Benedikto slenksčiai“. Rašytoja teigė, kad buvo įdomu rašyti apie augantį, besikeičiantį, atvirą, imlų jauną žmogų, nes ir pati ji dar nesijaučia suaugusi.

Su rašytojais diskutuota apie literatūrą paaugliams. Jų nuomone, nėra takoskyros tarp knygų paaugliams ir suaugusiesiems. Išties ir „Benedikto slenksčiai“ skaitomi tiek paauglių, tiek suaugusiųjų.

Kaip dramaturgė L.S. Černiauskaitė debiutavo 2000 metais pjese „Išlaisvinkit auksinį kumeliuką“. Rašytoja pasakojo, kaip atsitiktinai, eidama laikyti egzamino, pamatė skelbimą, kviečiantį dalyvauti konkurse. Debiutas pavyko. Dar populiaresnė ir žinomesnė pjesė „Liučė čiuožia“. Ji statyta ne tik Lietuvos, bet ir užsienio teatruose. Tačiau autorei labiau patinka rašyti prozą, kai gali „lieti tekstą, kaip akvarelę“.

Rašytoja paskaitė ištrauką iš naujos, gruodžio mėnesį pasirodysiančios apysakos apie dvi moteris – Sniegutę ir Filomeną.

Susitikimai organizuoti pagal Joniškio Jono Avyžiaus viešosios  bibliotekos skaitymo skatinimo projektą „Skaitymo skatinimo mozaika ir mažiems, ir dideliems“, kurį iš dalies finansuoja Kultūros ministerija.

Vijoleta Kuprevičienė
Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos
Bibliografijos ir informacijos skyriaus vedėja

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.