Į pradžią 

 
 
 
 
Skaitymo skatinimo projekto „Knyga – raktas į antgamtinių būtybių paslaptis“ apžvalga

Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko Skaitymo skatinimo projektas. Nuotr. autorės


2009 metais kovo-gruodžio mėnesiais, Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko Skaitymo skatinimo projektas „Knyga – raktas į antgamtinių būtybių paslaptis“. Projekto tikslas – Kupiškio miesto ir kaimo moksleivių skaitymo skatinimas, jų skaitymo kultūros ugdymas, mokymas skaitymą naudoti ne tik informacijai, bet ir literatūrinei patirčiai įgyti bei vidiniams poreikiams tenkinti, patobulinant vaikų ir paauglių literatūros populiarinimo būdus ir metodus.

Vykdant šį projektą buvo sukomplektuotos septynių mistinių, paslaptingų, knygų kolekcijos: „Minimukanologija“, „Elfanologija“, „Fėjanologija“, „Drakonologija“, „Ateivianologija“, „Trolianologija“, „Angelanologija“ ir įvyko septyni teatralizuoti knygų pristatymai Vaizduotės šalyje: „Susitikimas su mikroskopinių žmogeliukų gentimi – minimukais“, „Elfai kerėtojai“, „Kelionė į Fėjų šalį“, „Drakonai – legendiniai gyvūnai“, „Nusileidę iš nežinomos planetos“, „Troliai – skandinavų mitologinės būtybės“, „Angelai – dieviškos būtybės“.

Projekto lėšomis įgytos knygų kolekcijos keliavo po Kupiškio miestą ir rajoną, suteikdamos vaikams ir paaugliams galimybę paimti į rankas naują knygą, kartu skaityti bei patirti skaitymo džiaugsmą. Knygas teatralizuotai pristatė Fantazijos šalies karalienė Urganija, Saulės deivė Griana ir magas Saramagus, turintys stebuklingų galių valdyti visas paslaptingas būtybes. Magas Saramagus turėjo „Gnomų paslapčių knygą“, kurioje 13 skyriuje yra aprašytos visos fantastinio pasaulio būtybės. Fantazijos šalies valdovai apsilankė Kupiškio P. Matulionio ir Šepetos A. Adamkienės pagrindinėse mokyklose, Noriūnų, Skapiškio, Subačiaus, Palėvenėlės bibliotekose.

Skaitymo skatinimo projektas paskatino moksleivius plėtoti įvairius meno produkto kūrimo ir jo pritaikymoProjekto metu vyko susitikimas su fantastinių knygų kūrėja, dailininke Herta Matulionyte-Burbiene. Nuotr. autorės būdus, organizuojant piešinių „Elfai – mistinės būtybės“, „Fėja – gamtos dvasia!“ parodas, rašant rašinius konkursui „Mano mėgstamiausia knyga apie paslaptingas būtybes“, kuriant trolius-lėles parodai „Vaikų literatūros klasikos herojai – Troliai Mumiai“.

Projekto metu vyko susitikimas su fantastinių knygų kūrėja, dailininke Herta Matulionyte-Burbiene. Susitikimo metu ji pristatė savo knygas „Žaidimo valdovas“ ir „Gelbėtojas“, kurių herojai ypatingai mėgsta žaisti kompiuterinius žaidimus. Rašytoja vaikams prisipažino, kad ir ji pati labai mėgsta žaisti kompiuterinius žaidimus, tačiau kompiuterinis žaidimas taip gali įtraukti, jog žaidėjas pakliūva į šiurpius ir pavojingus spąstus.

Herta Matulionytė-Burbienė yra ir profesionali dailininkė. Jos karikatūrų paroda galėjo pasigrožėti mūsų bibliotekos lankytojai. Paroda buvo eksponuojama bibliotekos antrame aukšte ir labiau skirta suaugusiesiems.

Besitęsiantis Skaitymo skatinimo projektas Kupos pradinės mokyklos vaikučius pakvietė į Aurelijos Čeredaitės monospektaklį- žaidimą „Ežio vertas pašnekovas“. Vaikiškų knygelių kūrėja, aktorė, režisierė Aurelija Čeredaitė jau ne pirmą kartą atvyko į Kupiškį. Ji atvežė mažiesiems patį naujausią teatro darbą – „Ežio vertas pašnekovas“ – pasaką-žaidimą, kuris pratęsė pernai metais matytą spektaklio „Peliukas Antanas“ tematiką. Šis spektakliukas labai nuotaikingas, linksmas ir muzikalus. Autorė vaidindama į veiksmą įtraukė ir į renginį atėjusius žiūrovus, kurie labai mielai sutiko pabūti aktoriais. A. Čeredaitė susirinkusiesiems parodė, kaip kuriamas šešėlių teatras, vaikai spektaklio metu imitavo garsus, muziką, deklamavo tekstus, improvizavo personažus.

Ne tik Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazistai, bet ir visi kupiškėnai, besidomintys Lietuvos istorija, turėjo galimybę išklausyti paskaitą „Lietuvos tūkstantmečio paslaptis“. Ją skaitė Aivaras Lileika, Metropolitan universiteto paskaitininkas. Paskaitos metu jis pažvelgė į istoriją kitu kampu, todėl jam kėlė nuostabą, kaip Lietuva švenčia tūkstantmetį, nors joje randami archeologiniai radiniai byloja apie mūsų gyvenimą dar prieš 1000 metų. Tai rodo senesnę mūsų istorijos raidą. Kupiškio miesto vaikai ir paaugliai turėjo puikią galimybę susitikti su populiariu Lietuvos dainininku Stanislavu Savickiu-Stano. Nuotr. autorės

Paskaitos metu A. Lileika pasakojo apie DNR archeologiją ir žmonijos plitimą iki 5000 m. pr. Kr., trijų tipų civilizacijas: šamaninę, matriarchalinę ir patriarchalinę, Keltų ir Dakų tautas ir kultūras, Gotų-Gojų genčių judėjimą, Slavų susikūrimą ir krikščionybės plitimą Baltų žemėse, 1009 metų įvykius pagal Kvedlinburgo analus. Nors paskaita trūko 2,5 val., tačiau susirinkusieji apipylė pranešėją daugybe klausimų.

Kupiškio miesto vaikai ir paaugliai turėjo puikią galimybę susitikti su populiariu Lietuvos dainininku Stanislavu Savickiu-Stano, kuris atvyko ne dainuoti, o pristatyti savo knygų. Tai pirmasis renginys vaikams su žymiu estrados atlikėju.

2004 m. Stano išleido savo pirmąją knygą „Kiek kainuoja ilgesys“. Tai grožinės literatūros kūrinys – apysaka apie nelaimingą laimingą meilę. Jos įvykiai rutuliojasi kasdien mus supančiame pasaulyje, o vienas iš pagrindinių herojų yra pats Stano. Jis neslėpė, kad knygos išleidimas buvo didelis įvykis jo gyvenime ir kad ji gimė pratęsus mokyklinį rašinėlį.

Antroji knyga – „Neįtikėtinos istorijos“ – pačiam autoriui labiau patiko nei pirmoji. Šią knygą Stano kūrė trejus metus. Atlikėjas prisipažįsta, jog parašyti taip, kad apysakos ir apsakymai, jų idėjos būtų įdomios, nebuvo paprasta ir kad už kai kurias mintis yra dėkingas savo seseriai Svetlanai. Kupiškio miesto ir rajono bibliotekininkai, pradinių klasių mokytojai, ikimokyklinių įstaigų pedagogai buvo pakviesti į seminarą. Nuotr. autorės

Paklaustas, ar jau galvoja apie trečiąją knygą, Stano šypteli: jis tikrai nemano, kad nerašys, tačiau šiuo metu nieko konkrečiai neplanuoja, bet turi minčių.

Kupiškio miesto ir rajono bibliotekininkai, pradinių klasių mokytojai, ikimokyklinių įstaigų pedagogai buvo pakviesti į seminarą „Vaiko kaip skaitytojo ugdymo ypatumai“. Seminaro dalyviai išklausė tris pranešimus: „Skaitymo vystymasis, skaitymo sutrikimai ir mokyklos poveikis skaitymui“, kurį skaitė Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto asistentas, Lietuvos AIDS cento psichologas Kęstutis Dragūnevičius, temą „Skaitymo skatinimo būdai, programos ir projektai“ pristatė Vilniaus universiteto docentė Vita Mozūraitė, o aktorė, režisierė Aurelija Čeredaitė pravedė praktinį užsiėmimą-paskaitą „Teatro metodų įvairovė į pagalbą interaktyviam skaitymui“.

Atlikus anketinį tyrimą paaiškėjo, kad dalyvavusieji seminare įgijo daug naujų ir vertingų tiek praktinių, tiek teorinių žinių, kurias galės pritaikyti savo darbe.Skaitymo skatinimo projekto kulminacija – kūrybinis konkursas. Nuotr. autorės

Skaitymo skatinimo projekto kulminacija – kūrybinis konkursas „Svečiai iš Nežinios“. Šis konkursas vyko Fantazijos šalyje, į kurią galima patekti tik pro specialius įėjimus, ištarus magiškus žodžius. Visos atvykusios paslaptingosios būtybės, Fantazijos valdovų lydimos, žengė į mistikos ir magijos pasaulį. Šio susitikimo tikslas buvo susipažinti vieniems su kitais ir dalyvauti arbatos gėrimo ceremonijoje. Atstovai iš Pelkinių, Fėjų, Angelų ir Drakonų karalysčių į susitikimą atsivežė savo karalystės vėliavą ir iškeptą tradicinį karalystės pyragą. Pradžioje vyko visų būtybių prisistatymai, o vėliau buvo geriama magiška Fantazijos šalyje užauginta arbata, kuri apsaugo nuo visokio blogio. Fantazijos šalies valdovai suteikė pyragams skaniausio, paslaptingiausio, pikantiškiausio, kvapniausio pyrago titulus, įteikė diplomus ir knygas geriausiems rašinio konkurso dalyviams, apdovanojo knygomis geriausius knygų skaitytojus, padėkojo mokytojoms ir bibliotekininkėms, kurios prisidėjo prie projekto vykdymo.

Visi dalyvavusieji su puikia nuotaika mėgavosi kvapnia arbata ir ragavo burnoje tirpstančių pyragų. Visi dar ilgai prisimins šio kūrybinio konkurso ne tik vaizdą, bet ir kvapą bei skonį.

Jolita Janušonienė
Projekto vadovė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.