Į pradžią 

 
 
 
 
Apie susitikimą su „Gugio – girių kauko ir žmonių draugo“ autoriumi Justinu Žilinsku

„Juk viskas šitaip paprasta:
Ko vertas – tą turi.“

            J. Žilinskas „Daina“ (1994-10-03)


Išpuošę mokyklą ir dailiai pasidabinę patys, Alizavos mokyklos mokiniai ir mokytojai pasitiko garbų svečią: rašytoją, dėstytoją, teisininką Justiną Žilinską.
Justinas Žilinskas: Mano batai buvo du, bet man daugiau ir nereikia
Pažintis su šiuo garbingu daug gyvenime pasiekusiu žmogumi prasidėjo nuo pasakojimų apie narsųjį girių kauką Gugį.

2006 m. „Tyto alba“ leidyklos išleista J. Žilinsko knyga „Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY)  Lietuvos skyriaus pripažinta reikšmingiausiu Metų debiutu. Tai romanas apie Lietuvos istoriją, lietuvių kovas su kryžiuočiais. Pasakojimai kupini nuotykių, kai į pagalbą žmonėms ateina nenuorama girių kaukas Gugis kartu su kitais neįprastais veikėjais – tinginiu maumu Munamukiu, liūdnuoju aitvaru Vipštu, narsiąja basiliska Šiuša.

Praėjusiais metais Vilniaus knygų mugėje dėl Metų skaitytojo titulo susirungė penki paaugliai iš įvairių Lietuvos mokyklų. Alizavos mokyklos garbę gynusi šeštokė Dalė pristatė J. Žilinsko „Gugį – girių kauką ir žmonių draugą“ kaip labiausiai patikusią knygą. Skaitydama ištrauką, ji taip sumaurojo maumo Munamukio balsu, kad išgirdo net pats knygos autorius. Elektroniniu laiškeliu padėkojęs Dalei, jis prisipažino gerai žinąs Kupiškį, nes mažas lakstęs po Skodinio kaimo pievas. Ir netgi Alizavoje buvęs! Pakviestas į svečius, rašytojas mielai sutiko dar kartą pamatyti Kupiškį.

Sužinoję, kad yra elektroninė „Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“ knyga, alizaviečiai vieną  dieną paskyrė pažintinei veiklai su šia knyga. 6-10 klasių mokiniai skaitė knygą internete, atliko mokytojų paskirtas užduotis, susipažino su interneto svetaine www.gugis.lt.Dešimt priežasčių, kodėl verta skaityti GUGĮ

Garbiam svečiui dešimtokas Augustinas išvardijo, jo manymu, 10 svarbiausių priežasčių, dėl kurių verta skaityti „Gugį – girių kauką ir žmonių draugą“. Devintokė Ida nuoširdžiai dalijosi patirtu skaitymo džiaugsmu.

Knygos autorius J. Žilinskas su malonumu prisiminė kelią, kurį praėjo, kol subrandino  „Gugį – girių kauką ir žmonių draugą“, t.y. perskaitytas puikias istorines ir mitologines knygas. Jis demonstravo skaidres – dailininkės Neringos Meškauskaitės sukurtas knygos veikėjų iliustracijas, išsamiai apibūdindamas kiekvieno išvaizdą, charakterį, mitologinius ypatumus. Žiūrovai turėjo progos pasigėrėti aktorės Kristinos Gudonytės skaitomo teksto vaizdo įrašu.

Aptarus šviesiosios fantastikos knygą „Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“, prisimintas „Genomas 3000“ – kita J. Žilinsko knyga – žymiai rimtesnė ir niūresnė fantastika, bet tinkanti ir paaugliams. Smalsių žiūrovų paskatintas, rašytojas prisiminė patį gražiausią savo gyvenimo laikotarpį, kai per kraštus tryško troškimas išsikalbėti eilėmis, „kai žodžiai liejosi, skubėjo, lipo vienas ant kito“. Tas jaunatviškas eilių proveržis gražiai sudėtas į „Balades apie nieką ir tą patį“. „Šiek tiek kitoks požiūris į dviejų batų problemą“, pritaikyti gitaros akordai ir liejasi nuostabi daina: „Mano batai buvo du, / Bet man daugiau ir nereikia. / Bet jei pakviestum tu, / Aš ir basas pas tave ateičiau...“Įrašas mokyklos garbės knygoje

Žingeidžių vaikų klausinėjamas, Justinas Žilinskas atvirai pasakojo apie mėgstamiausią istorijos pamoką, apie mokyklinę svajonę tapti archeologu, apie „Justo-kopūsto“ pravardę, apie fizikos pamoką ant mokyklos stogo.

M. Romerio universiteto dėstytojas, demonstruodamas nuotaikingas nuotraukas, šmaikščiai ir patraukliai pristatė moderniausią Lietuvos aukštojo mokslo įstaigą, kurioje mokosi apie 17 tūkstančių studentų ir kurioje ištisą parą veikia biblioteka.

Savo nuoširdumu J. Žilinskas pavergė paauglius. Pratęstame pokalbyje skaitykloje, prie arbatos puodelio, jie visiškai atsivėrė, pertraukdami vienas kitą, vardijo rašytojui mėgstamiausius kompiuterinius žaidimus, kino filmus, muzikos grupes. Justinas atviravo, klausinėjo, šypsojosi ir patarinėjo: „ne griauti ir naikinti, o kurti ir statyti reikia“. Ir knygas skaityti. Geras knygas. Tokias kaip Andrej Sapkowski „Raganiaus ciklas“, Jurgio Kunčino „Tūla“, Kristinos Sabaliauskaitės „Silva Rerum“.

Mokiniai sužavėti Justino Žilinsko asmenybe, šiltomis susitikimo akimirkomis:

„Nesitikėjau, kad toks protingas  ir išsilavinęs žmogus gali būti toks paprastas“ (Dalė 7 kl.)

„Buvo labai linksma, įdomu, šitas susitikimas ilgai išliks atmintyje“ ( Žygimantas 7 kl.)

„Man labai patiko Justinas. Kad daugiau tokių rašytojų ir dėstytojų!“ (Greta 8 kl.)

„Su humoro jausmu, laisvai bendrauja, o žmonės sako, kad kompiuteris bukina protą. Jis įrodė, kad galima daug pasiekti ir sėdint prie kompiuterio“ (Augustinas 10 kl.)

„Aš tikrai nesitikėjau, kad Justinas Žilinskas toks „maladiec“. Jis toks jaunatviškas, toks kūrybingas! Mane labai žavi tokie žmonės“ (Šarūnė 9 kl.)

„Čia tai fantastiškas žmogus! Pakerėjo savo nuostabia nuotaika“ ( Jolanta 10 kl.)

„Buvo malonu ir linksma pabendrauti su žymiu žmogumi“ ( Tomas 10 kl.)

Atsisveikinome labai prasmingais knygo „Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“ žodžiais: „...laimingas tas, kas pasaulio matęs, bet laimingesnis tas, kuris pamatęs namo sugrįžo ir namus sveikus rado!“
Nuotraukų galerija:

Ida pasakojo apie savo skaitymo džiaugsmą Dalė įgarsina maumą Munamukį Šalia mokyklos direktoriaus Gintaro Paškausko
Su ŠRATINUKO narėmis Diskusija tęsiasi prie arbatos puodelio Diskusija įsisiūbavo
Tokie jie - maži, smalsūs, linksmi Susitikimo dalyviai Žiūrovai

Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė Danutė Miknevičienė
Nuotraukos autorės

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.