Į pradžią 

 
 
 
 
Šviesos ir žodžio šventė Vilniaus Žemynos progimnazijoje

Septintą kartą Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centras pakvietė į Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginius, vykusius Vilniaus Žemynos progimnazijoje. Jų tema šiemet – „Humoras šiaurėje“. Organizuojant renginius aktyviai talkino Žemynos progimnazijos bibliotekos vedėja Janina Bėruvienė. Pagrindinė Šiaurės šalių bibliotekų savaitės idėja – populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą, skatinti savišvietą organizuojant kultūros renginius pasiūlyta bendra tema. Projektu siekiama skatinti Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinį bendradarbiavimą, pabrėžiant bibliotekų svarbą visuomenės kultūriniame gyvenime. Šiemet šiame projekte dalyvavo 290 Lietuvos bibliotekų.

Lapkričio 14 d. 10 val. Vilniaus Žemynos progimnazijos bibliotekoje simboline šviesos ir žodžio švente prasidėjo Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiai. Šioje šventėje buvo skaitoma ištrauka iš Anne-Cath. Vestly knygos „Mortenas, senelė ir Martė“, dalyvavo IVa klasės mokiniai (mokytoja Gražina Kabailienė). Šis tekstas, degant tūkstančiams žvakelių, šiemet buvo skaitomas daugiau kaip 2000 Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekų. Žemynos progimnazijos moksleiviai aktyviai ruošėsi visiems renginiams, domėjosi Šiaurės šalių istorija ir kultūra. IVa klasės mokiniai buvo išradingiausi ir aktyviausi. Jie, skatinami mokytojos G. Kabailienės, perskaitė daugiausia Šiaurės šalių rašytojų knygų, dalyvavo diskusijoje „Skaityk Šiaurės šalių rašytojų kūrybą ir rekomenduok draugams“, piešė labiausiai patikusius knygų veikėjus ir vaidino įdomiausius epizodus, dalijosi įspūdžiais iš kelionių po Norvegiją. Plačiau apie Norvegiją papasakojo mokytoja Regina Danelavičienė. Daugiausia dėmesio buvo skiriama norvegų rašytojos A.-Cath. Vestly, kūrybai (2010 m. buvo minimos 90-osios rašytojos gimimo metinės). Apie jos gyvenimą ir kūrybą trumpai papasakojo bibliotekos vedėja J. Bėruvienė. A.-Cath. Vestly – garsiausia ir novatoriškiausia XX a. norvegų vaikų rašytoja. Jos kūryboje – miesto vaiko kasdienybė, dėmesio centre – vaikų ir suaugusiųjų tarpusavio santykiai.

Siekiant labiau sudominti mokinius Šiaurės šalių literatūra, bibliotekoje buvo parengta paroda „Pažintis su Šiaurės šalių rašytojais“ (rengėjai – Vaikų literatūros centras ir Žemynos progimnazijos bibliotekos vedėja J. Bėruvienė). Taip pat buvo parengta piešinių paroda „Šiaurės šalių humoras vaikų piešiniuose“. Renginio metu aktyviausi dalyviai pristatė savo piešinius, papasakojo jų atsiradimo istoriją ir trumpai pasidalijo mintimis apie knygą, kurios veikėjus nupiešė.

Projekte dalyvavę VIIb klasės mokiniai kartu su mokytoja Severina Trepenaitiene domėjosi Šiaurės šalių valgiais ir paruošė desertą iš varškės ir vaisių. Sumanymas puikiai pavyko, todėl buvo smagu susėsti prie šventiškai serviruoto stalo ir pasidalyti patirtimi apie skandinavų maisto gaminimo subtilybes.

Šiauriečiai didžiuojasi, kad jų produktai ekologiški. Tai lemia objektyvios priežastys – didžiulės teritorijos ir nedaug gyventojų bei žmonių sąmoningumas tausojant gamtą. Norint apibrėžti šiaurietišką virtuvę išskiriami šie pagrindiniai bruožai: švarumas, grynumas, paprastumas, šviežumas.

Į projektą įsijungė ir Ib klasės mokiniai su mokytoja Violeta Jakuboniene. Daugelį vaikų nuo gimimo lydi Hanso Christiano Anderseno pasakos, todėl buvo nuspręsta geriau pažinti šio didžiojo danų pasakininko gimtąją šalį ir savo šventinį renginį paskirti Danijai. Mokytoja V. Jakubonienė papasakojo įspūdžių iš kelionės po Daniją, kartu su vaikais skaitė H. Ch. Anderseno pasaką „Bjaurusis ančiukas“, klausėsi daniškų dainelių. Mokiniai susidomėję klausėsi apie transporto globėją nykštuką Harį, kuris net skaito žinias per Danijos televiziją ir supažindina žiūrovus su visomis transporto naujienomis, žiūrėjo populiarų ir labai nuotaikingą danų animacinį filmuką „Den Uhyggelige Dinosaurus“ („Bjaurusis dinozauras“) originalo kalba, išmoko vieną danišką žodį, kuris toje šalyje labai dažnai girdimas – „tak“ – t. y. ačiū.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiai pasižymėjo išradingumu ir kūrybiškumu. Mokiniai ne tik turėjo galimybę pasireikšti, bet ir įgijo daug patirties ir žinių. Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro darbuotojos padėkojo visiems renginių dalyviams, padovanojo knygų skirtukų ir atsisveikino iki kitų metų.


Nuotraukų galerija

Skaityklos vedėja Jūratė Pocienė
Nuotraukos autorės

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.