Į pradžią 

 
 
 
 
Trisdešimties sidabrinių istorija

Parodos fragmentas
Pasaulio istorijoje Judo vardas yra tapęs išdaviko sinonimu. Tačiau pasklidusios žinios, kad rasta „Judo evangelija“, paskatino tyrinėtojus iš naujo pažvelgti į šio žmogaus asmenybę. Temą imta gvildenti ne tik mokslinėje, bet ir grožinėje literatūroje. Toks susidomėjimas ir paskatino surengti parodą, kurioje Judo portretą pabandytume nutapyti žvelgdami ne tik į istorinius veikalus.

Ėmus domėtis Judo asmenybe, tapo aišku,  kad ši tema ne tokia ir nauja. Jau XIII amžiuje Jakobo de Voragano encikopedijoje išliko „Auksinė legenda“ („Legenda aurea“)  apie Judo gyvenimą iki pažinties su Jėzumi. Nusistovėjusį Judo – išdaviko portretą ėmė keisti romantikai: F. Moriakas, H. Panas, N.Maileris ir Ž. Saramago. Jie Judo charakteryje stengėsi įžvelgti maištautoją, kuris ne tik gyvenimą, bet ir garbę paaukojo tam, kad mestų iššukį Dievui.

XX amžiuje savo Judo portretus kūrė L. Andrejevas ir jo sūnus Daniilas, N. Kazantzakis, J. L. Borgesas, G. Hesė, P. G. Evanderis, J. Nagibinas bei broliai Strugackiai. Kiekvienas autorius į šią istorinę asmenybę pažvelgia savaip: vieniems atspirties tašku tampa meilė, kitiems – atsidavimas, vienį jį vaizduoja patriotu, kiti – išdaviku. Rusų autorius A. Remizovas irgi nemažai dėmesio skyrė Judo asmenybei. Jo nuomone, Judas ne žmonijos gelbėtojas, o nekaltai apkaltintas ir ribą peržengęs žmogus. Britas J. Arčeris savo knygoje „Evangelija pagal Judą“ teigia, kad Judas buvo ne išdavikas, o išduotasis.Parodos fragmentas

Visai kitokį Judą, tradicinį, pavaizduoja M. Bulgakovas romane „Meistras ir Margarita“, čia jis didžiausias blogio simbolis, nusipelnęs tokios nešlovės. Dar ankščiau Dantė, pareiškė, kad Judas turi kankintis kartu su Brutu ir Kasijumi, kurie laikomi didžiausiais žmonijos nusikaltėliais. Savo "Dieviškojoje komedijoje" Dantė net ketvirtą, devinto pragaro rato,  juostą pavadino išdaviko Judos vardu.

Paroda „Trisdešimties sidabrinių istorija“ neskelbia ir neieško jokių naujų tiesų, ji tik skatina domėtis, mąstyti ir rasti savo atsakymus.


Informuoja Ventos miesto bibliotekos specialistė Daiva Balčiūnaitė

                                                      

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų: 1 skaityti
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.