Į pradžią 

 
 
 
 
Naujoviška biblioteka – bendruomenės centras

Struktūrizuotos, tylios, susikaupusios, draugiškai klegančios, galbūt skubančios, chaotiškai tvarkingos, be galo mielos ir jaukios bibliotekos pasitinka  skaitytoją kiekvieną dieną. Skirtingos, bet kartu ir panašios, nes teikia daug ir įvairių paslaugų: vartotojų aptarnavimas, kurio pagrindinė funkcija dokumentų išdavimas, vartotojų mokymas, renginių organizavimas, bibliotekos įvaizdžio formavimas, informacinė, kraštotyrinė veikla, dalyvavimas įvairiuose projektuose.

Kaip teigia UNESCO Viešųjų bibliotekų manifestas „Visuomenės ir individo laisvė, klestėjimas ir tobulėjimas yra svarbiausios žmogaus vertybės. Jos bus pasiektos, jei gerai informuoti piliečiai galės naudotis savo demokratinėmis teisėmis ir atlikti aktyvų vaidmenį visuomenėje“. Biblioteka ir kuria viso gyvenimo mokymosi, kultūrinio tobulėjimo sąlygas. Naujos bibliotekos požymis – dėmesio ir erdvės centre – jau ne vien lentynų eilės su bibliotekų fondais ir jokiu būdu ne uždaros fondų saugyklos, o patogi, daugiafunkcinės paskirties erdvė visuomenei. Remdamasi šiomis  nuostatomis savo darbą organizuoja Utenos rajono A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Užpalių biblioteka.

Šiandieninė mūsų biblioteka, bendradarbiaudama su gimnazija, muziejumi, nevyriausybinėmis organizacijomis,  turi galimybes dalyvauti išsilavinusios ir informuotos naujojo amžiaus visuomenės kūrime, kartu plėtojant ir bibliotekos kaip skaitymo, piliečių susibūrimų, susitikimų, prasmingo laisvalaikio praleidimo, kultūrinių pažinčių ir bendravimo vietos vaidmenį.

Nuo 1908 m., kada Užpaliuose buvo įsteigta pirma bibliotekėlė, tuometinis parapijos knygynas, o nuo 1914 m., kada čia veikė net trys bibliotekėlės (Šaulių organizacijos, Lietuvos jaunimo federacijos „Pavasario“ kuopos bei keturmetės mokyklos), bibliotekos vaidmuo, teikiamų paslaugų spektras smarkiai pasikeitė ir išsiplėtė. Vos pasibaigus karui 1945 m. Užpaliuose susikūrė Užpalių biblioteka. Tuo metu buvo rengiami knygų aptarimai, vakarai, garsiniai skaitymai, jubiliejinės parodos ir kiti renginiai.

1992 metų rudenį Užpalių bibliotekos filialas Nr. 9  perkeliamas  į tuometinę Užpalių vidurinę mokyklą, sujungiant su mokyklos biblioteka. 2003 m. įsteigiamas viešasis interneto prieigos taškas. Jo steigėjas buvo mokykla, o iniciatorius – mokyklos direktorius  G. Indrašius. 2009 metais prieigos taškas dalinai atnaujinamas. O štai 2010 metais projektas „Bibliotekos pažangai“ padovanojo naują techninę įrangą, į kurios pristatymo šventę 2011 m. kovo 31 d. buvo pakviesti Užpalių bendruomenės nariai. Į svečius atvyko projekto „Bibliotekos pažangai“ atstovai Sandra Adomavičiūtė ir Mindaugas Raguotis, projekto konsultantė Utenos regionui Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos metodininkė Laima Maniušienė, Užpalių seniūnas Vytas Jurka, Užpalių gimnazijos direktorė Laima Janaudienė, buvęs gimnazijos direktorius G. Indrašius.

Projekto atstovai papasakojo apie  projekto vykdomas veiklas, naujas projekto akcijas, pasidžiaugė bibliotekos veikla provincijos miestelyje, padovanojo dovanėlių. Viešnia iš Utenos papasakojo apie projekto poveikį Utenos rajono bibliotekoms, jo naudą ir įtaką gerinant bibliotekų paslaugas joms modernėjant. Seniūnas prisiminė bibliotekų sujungimo metus ir pasidžiaugė, kad sujungtos bibliotekos pateisino lūkesčius ir, kad dirbant drauge, galima daug daugiau nuveikti.

Pirmojo VIPT  įkūrėjas G. Indrašius kalbėjo apie informacijos centro kūrimą tuometinėje Užpalių vidurinėje mokykloje, dalyvavimą Atviros Lietuvos fondo projekte „Skaitmeninių bendruomenių link Lietuvoje“, Užpalių bendruomenės Informacinio centro „Užpalėnų krivūlė“ steigimą, apie projektų metu organizuotus mokymus, jų tęstinumą. Užpalių gimnazijos direktorė džiaugėsi, jog mūsų biblioteka jau yra tapusi ir gimnazijos bendruomenės, ir visų užpaliečių traukos centru.

Visoje Lietuvoje, žinoma neišskiriant ir mūsų seniūnijos, pastebimas aktyvus nuolatinis mokymasis, kurio dalyviais tampa ir bibliotekos lankytojai,  o mūsų,  bibliotekininkų, pareiga padėti jiems užtikrintai jaustis informacijos greitkelyje ir tapti lygiaverčiais ir pilnateisiais informacinės visuomenės nariais. Mūsų bibliotekoje  per metus apsilanko apie 11 tūkst. lankytojų, turime apie 450 skaitytojų. Per metus suorganizuojame virš 50  renginių įvairiems gyventojų sluoksniams. Nuo 2003 m. daugiau nei 200 gyventojų apmokyta įvairių lygių kompiuterinio raštingumo, daugiau nei 100 bendruomenės narių dalyvavo įvairiuose kituose mokymuose: projektų rengimo, skiautinių meno, fotografijos ir kituose. Gavus naują „Bibliotekos pažangai“ projekto įrangą, 2011 metais jau organizuoti nauji gyventojų kompiuterinio raštingumo mokymai. Mokėsi trys grupės – 32 žmonės.

Renginio metu kompiuterinio raštingumo mokymų baigimo pažymėjimus gavo dar 12 užpaliečių. Susirinkusieji galėjo susipažinti su kursų dalyvių atliktais darbais: pagamintomis vizitinėmis kortelėmis, parengtais skelbimais, sukurtais lankstukais ir originaliais skaidrių pristatymais.

Renginio metu buvo akcentuota, jog biblioteka yra ir turi likti švietimo ir skaitytojo edukacijos vieta, kurioje būtų formuojamas išlavintas skonis ir subtilus kultūros suvokimas. Todėl vienas iš svarbių naujoviškos bibliotekos iššūkių – rasti tinkamą balansą tarp paslaugų, tenkinančių lankytojų poreikius bei pritraukiančių juos lankytis bibliotekose.

Mūsų biblioteka aktyviai bendrauja su savo skaitytojais, rūpinasi savo įvaizdžiu ir informacijos sklaida, dalyvauja įvairiose bendruomeninėse akcijose ir pati jas inicijuoja, palaiko skirtingas idėjas ir prisideda prie jų įgyvendinimo. Taip pat buvo pristatytos naujos bibliotekos paslaugos, internetiniai puslapiai, kuriuose galima rasti informacijos apie bibliotekos veiklą, organizuotus renginius.

Šventinę nuotaiką skaidrino uteniškiai muzikantai: Rimas Sinica lyrinėmis dainomis, lydimomis gitaros skambesio ir Arūnas Paškevičius svajingomis saksofono melodijomis. Nuo jų neatsiliko ir žiūrovus maloniai nustebino Užpalių kultūros centro dainininkai Edgaras Rupšys, Vaidas ir Simas Rinkevičiai, vadovaujami Nijolės Navikienės.

Pasibaigus šventei vieni bendravo gurkšnodami kavą, kiti apžiūrinėjo veikiančias parodas, treti piešė „Bibliotekos saulę“, bandydami atsakyti į klausimą, kas jiems yra biblioteka. O mes, bibliotekos darbuotojos, džiaugėmės, jeigu lankytojas neskuba išeiti, vadinasi, jam čia gera.

Vida Juškienė, Rena Šliogerienė
Nuotraukos autorių

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.