Į pradžią 

 
 
 
 
Konferencija „Mokinių skaitymo skatinimo barai“
2012-05-02

Konferencijos dalyviai


Panevėžio rajono pedagogų švietimo centro, savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus ir Raguvos gimnazijos iniciatyva 2012 m. balandžio 17 d. savivaldybės salėje įvyko regioninė mokyklų bibliotekininkų ir lietuvių kalbos mokytojų konferencija ,,Mokinių skaitymo skatinimo barai“. Konferencijos tikslas buvo aptarti mokinių skaitymo skatinimo galimybes, pasidalyti darbo patirtimi. Renginyje dalyvavo daugiau kaip 70 dalyvių iš Panevėžio, Pasvalio, Biržų miestų ir rajonų.


Žodinius ir stendinius pranešimus parengė mokyklų bibliotekininkės, lietuvių kalbos mokytojos, mokinės. Taip pat patirtimi dalijosi Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorė Aldona Augustaitienė.

Konferencijoje buvo išklausyta 13 pranešimų. Dalia Kukenienė, Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos bibliotekininkė, pristatė jų mokyklos paaugliams labiausiai patikusias knygas, mokinių nuomones apie jas, bibliotekoje vykdomą projektinę veiklą. Ramygalos gimnazijos 10 kl. mokinė Gustina Jaraitė paneigė stereotipą, kad jaunimas neskaito. Ji tikino, kad mokiniai skaito, tačiau esant įtemptam gyvenimo tempui knygoms laiko lieka vis mažiau. Skaitymo skatinimą per projektinę veiklą pristatė bibliotekininkė Alma Žilytė iš Panevėžio Skaistakalnio pagrindinės mokyklos. Ji papasakojo apie jau daug metų jų mokykloje rengiamas skaitymo naktis. Lietuvių kalbos mokytoja Irena Gikienė iš Pasvalio rajono Pajiešmenių pagrindinės mokyklos pasidalijo mintimis, kaip sekasi ieškoti prasmingo skaitymo kelių. Pristatė ilgalaikius projektus ir kitus vykdomus renginius, konkursus, kurie artina mokinius prie knygų. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotoja Ona Kaluinienė įsitikinusi, kad mokiniams draugauti su knyga įdomu. Ji pristatė sukauptą įvairią vaikų skaitymo skatinimo patirtį. Panevėžio rajono Raguvos gimnazijos lituanistės Violeta Žudienė ir Rita Karpavičienė kalbėjo apie privalomąją literatūrą ir bibliotekos galimybes. Šios gimnazijos vienuoliktokė Rusanda Žiogaitė savo pranešime teigė, kad mokinimas turi būti įdomu. Ji pristatė gimnazijoje vykusių knygų loterijų, įvairių akcijų, užklasinio skaitymo pamokų, susitikimų su rašytojais įtaką mokinių polinkiui skaityti. Dalia Liaukevičienė, Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyriaus bibliotekininkė, supažindino, kaip mokinius skatina skaityti integruodami įvairius mokymo dalykus, smulkiau pristatė jų centre vykusią savotišką knygų mugę. Lietuvių kalbos mokytoja ir bibliotekininkė Zita Lazdauskaitė iš Panevėžio rajono Smilgių vidurinės mokyklos pasidalijo patirtimi, kaip jos organizuojamas užklasinis skaitymas mokinius skatina susidraugauti su knyga. O kad ugdant skaitytojus reikalingas glaudus ir kūrybiškas mokytojo ir bibliotekininko bendradarbiavimas, teigė Panevėžio rajono Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos bibliotekininkė Danė Matekonienė. Velžio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Renata Jankevičienė supažindino su skaitmenine biblioteka, animaciniais filmais pagal lietuvių rašytojų kūrinius, vertybiniais žaidimais. Ji patikino, kad skaitmeninė knyga jokiu būdu nekonkuruoja su popierine, netgi priešingai – kartais mokinius paskatina nueiti į biblioteką. Mokytojos ir bibliotekininkės Danguolės Jusytės iš Karsakiškio Strazdelio pagrindinės mokyklos nuomone, labai svarbu, kad mokykloje į skaitymo skatinimą įsitrauktų ir mokyklos vadovai. Ji papasakojo, kaip visą mokyklos bendruomenę skaityti ragina daug pati skaitanti mokyklos direktorė.Pranešimą skaito Aldona Augustaitienė

Viešnia iš Martyno Mažvydo bibliotekos Aldona Augustaitienė kalbėjo, kad skaitymo įgūdžių ugdymas prasideda nuo pirmų vaiko gyvenimo dienų, o jiems įtvirtinti reikia nuosekliai dirbti visą vaikystę. Šeima turi nepaprastas galimybes: tėvai ir kiti vaikus supantys suaugusieji kuria palankią aplinką ir vaikus nuo mažens pratina prie knygų jas kartu vartydami, skaitydami, dalydamiesi emocijomis ar patys būdami pavyzdžiu vaikui. Skaitytojas auga šeimos aplinkoje. Jam atėjus į pirmą ugdymo įstaigą iš karto matyti, iš kokios jis šeimos. Pranešėja teigė, kad labai svarbus pedagogo ir bibliotekininko bendradarbiavimas. Bibliotekininkai bent kartą per metus galėtų ateiti į pradinių klasių mokinių tėvų susirinkimus. Jie ir mokytojai turėtų suteikti tėvams trūkstamos informacijos. Ne paslaptis, kad tėvai ar seneliai siūlo arba perka vaikams tas knygutes, kurias mėgo skaityti patys. Tai nėra blogai, bet spausdinama daug naujų puikių autorių, apie kuriuos tėvai mažai žino arba nežino nieko. Knygyne tėvų akis patraukia ryškiai „disnėjiškomis“ iliustracijomis iliustruotos knygos. Tačiau tas kičas ugdo labai prastą skonį. Vaikai turi augti su gera literatūra. Ir kaip dar vieną patikimą šaltinį, padedantį susiorientuoti knygų pasaulyje, viešnia pristatė vienintelį žurnalą Lietuvoje apie vaikų knygas – „Rubinaitį“, o pranešimą baigė dekalogais apie skaitymą tėvams ir vaikams.

Konferencijos dalyviai išgirdo nemažai idėjų, kaip šiuolaikinius mokinius traukti prie knygų. Ir nors skaitymas vis dažniau išbraukiamas iš vaikų ir jaunuolių laisvalaikio pomėgių sąrašo, norim tikėti, kad kūrybiškas skatinimas skaityti neleis knygai visiškai išnykti iš mokinių gyvenimo.

 Dalia Karaliūnienė,
Raguvos gimnazijos bibliotekininkė

 
Atgal   Spausdinti  
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.