Į pradžią 

 
 
 
 
Bibliotekininkas + mokytojas = skaitantis gimnazistas

2014-09-26

 

„Kada nors knygos atėjimas pas žmogų bus prilygintas dieviškosios ugnies pagrobimui –
nes kuo gi mes ginamės nuo tamsos ir smurto žvėrių, jei ne knyga,
kuo sušildom sugrubusią sielą, kieno, jei ne knygos šviesa mus vedė ir veda
pasaulio ir pačių širdies labirintais“.

 Justinas Marcinkevičius

 

Biblioteka – informacijos centras.Pamoka bibliotekoje

Mūsų – Kaišiadorių Algirdo Brazausko – gimnazijos Informacijos centras-biblioteka iš kitų respublikos mokyklų bibliotekų išsiskiria tuo, kad yra įsikūręs didelėse patalpose (631 m²); veikia 7 skaityklos, yra 200 darbo vietų (54 – kompiuterizuotos); gera techninė ir materialinė bazė, laisva prieiga prie interneto, ilgos darbo valandos. Bibliotekoje verda labai intensyvus gyvenimas. Čia vyksta seminarai, konkursai, posėdžiai, susitikimai, olimpiados, egzaminai, įvairios šventės. Per metus bibliotekoje vedama apie 600 pamokų, organizuojama apie 100 klasės valandėlių, parengiama daugiau nei 30 literatūros parodų. Bibliotekininkės aktyviai dalyvauja visame gimnazijos gyvenime, skelbia įvairių akcijų, konkursų, projektų gimnazijos bendruomenei.

 

Svarbiausia – gimnazistas.

Džiugina neblogai sukomplektuoti literatūros fondai, nejaučiamas didelis programinės literatūros stygius. Nuolat analizuojama tiek mokslo populiariosios, tiek programinės literatūros paklausa. Darbą lengvina jau 10 metų veikianti kompiuterizuota programa Mobis, kurios dėka skaitytojų aptarnavimas, fondo tvarkymas yra tikras malonumas. Tačiau tvarkingai sustatytos knygos lentynoje – tai dar ne viskas. Svarbiausia yra nuolatinis darbas su gimnazistais, kurie užsuka į biblioteką dirbti kompiuteriu, spaudos pavartyti, knygų pasiimti. Labai norisi, kad jaunas žmogus nepamirštų kelio į biblioteką, kad neiškeistų kompiuterio (podo, ipodo...) į knygą. Daug dėmesio skiriama darbui su skaitytojų užklausomis, ypač kai gimnazistai ruošiasi įskaitoms ir egzaminams, olimpiadoms, įvairiems konkursams, rašo projektinius (brandos) darbus. Neradus informacijos gimnazijos  bibliotekoje, literatūra užsakoma per Tarpbibliotekinį abonementą (TBA).

 

Bendradarbiavimo vaisiai. 

Nieko nenuveiks vienas bibliotekininkas, jei jis dirbs už uždarų durų. Būtina turėti palaikančią komandą bendraminčių, draugų, kurie myli knygą, kurie tiki knygos galia. Labai svarbu laiku pastebėti vaiką, kuris dar neturi priklausomybės nuo kompiuterio, ir jį dar galima vilioti į knygų pasaulį. 
 

Renginiai ir projektai visai gimnazijai.

Kiekvienais metais bibliotekininkės kartu su lietuvių kalbos mokytojomis stengiasi besimokančiai mūsų visuomenei organizuoti kuo įvairiausių konkursų, renginių, susitikimų su žymiais žmonėmis.

„Priartinti“ knygą prie mokinio bando ir gimnazijos laikraščio „Rašaluoti pirštai“ komanda, kuri, nors kasmet ir atsinaujinanti, tradiciškai dalyvauja knygų mugės renginiuose, mielai dalijasi patirtais įspūdžiais, keičiasi įsigytomis knygomis, jas reklamuoja laikraščio puslapiuose.

2013 m. kovo mėnesį buvo paskelbta skaitymo skatinimo savaitė „Renkuosi skaityti“. Mintimis apie knygą buvo puošiamas gimnazijos koridorius, gimnazistai miesto viešojoje bibliotekoje dalyvavo susitikime su Une Kaunaite – metų knygos paaugliams „Sudie, rytojau“ autore. Gimnazijos bibliotekoje vyko mokyklos laikraščio „Rašaluoti pirštai“ komandos narių popietė „Siūlau perskaityti“: ant simbolinio Knygų medžio buvo kabinami lapeliai su perskaitytos patikusios knygos aprašymu. Susitikta su buvusiu mūsų mokyklos mokiniu poetu Nerijumi Cibulsku. Debiutinės poezijos knygos „Nutrinami“ pristatymą miesto viešojoje bibliotekoje moderavo lietuvių kalbos mokytoja Liucija Vinevičienė.

Tų pačių metų lapkritį įspūdingai paminėta iškilaus lietuvių poeto Maironio 150-ųjų gimimo metinių sukaktis. Kad didžiojo klasiko talentas, nuopelnai, asmenybės bruožai giliai įstrigtų kiekvieno gimnazisto atmintin, kad ir metams praėjus visi prisimintų Maironį, lituanistės organizavo visą renginių savaitę: pirmadienį kiekvienam įžengusiam pro gimnazijos duris įteiktas lapelis su prasmingu poeto eilėraščio posmu, nuo antradienio ant kiekvieno kabineto durų puikavosi eilėraščių tekstai, trečiadienį gimnazijos mokytojai ir darbuotojai dailyraščiu rašė poeto labiausiai patinkantį eilėraščio tekstą, ketvirtadienį Maironio pamokoje aptarti poeto gyvenimo ir kūrybos vingiai, skaitytos eilės ir dainuotos dainos pagal klasiko tekstus. Visą savaitę per pertraukas ir kiekvienos pamokos pradžioje per gimnazijos radiją skambėjo gimnazistų, mokytojų, darbuotojų įskaityti Maironio posmai, o lietuvių kalbos pamokų metu deklamavome Maironį, kirčiavome ir dėjome skyrybos ženklus poeto tekstuose, įrašinėjome praleistas raides, skaitėme...

Ilgai gimnazistai prisimins ir Kristijonui Donelaičiui skirtą savaitę „Jau saulelė vėl...“. Šios, šių metų kovą organizuotos savaitės metu vyko akcija „Dovanok bibliotekai Donelaitį“, dailyraščio konkursas „Rašau hegzametrą“ (visi norintys jiems tinkamu laiku galėjo ateiti į biblioteką ir dailyraščiu parašyti K. Donelaičio tekstą). Taip pat vyko šventinė pamoka-renginys „K. Donelaitis ir aš“: lengvų ir suktokų klausimų apie poeto gyvenimą ir kūrybą protmūšis, „Metų“ ištraukų skaitymas (net ekspromtu!) įvairiomis kalbomis, poemos ištraukas bandyta ir padainuoti įvairiais muzikos stiliais. Savaitės renginius vainikavo bendras lituanisčių ir bibliotekininkių darbas „Vaišina Donelaitis“: per ilgąją pertrauką buvo galima paragauti K. Donelaičio poemoje minėtų valgių. Visą savaitę per gimnazijos radiją vyko K. Donelaičio kūrybos skaitymai bei skaitymai netikėtose gimnazijos erdvėse.

Vykusiu projektu galima laikyti lietuvių klabos mokytojų (iniciatorė Jūratė Lakštauskienė) organizuotus knygų mainus: iš kolegų siūlomo sąrašo buvo galima pasiskolinti norimą perskaityti knygą.

Jau keli metai vyksta projektas „Daugiausiai skaitantis gimnazistas“, kuris tęsiasi vienerius mokslo metus. Renkamas daugiausiai skaitantis pirmokas, antrokas, trečiokas, ketvirtokas, 2013 metais buvo išrinkta ir daugiausiai skaitanti klasė.

Bibliotekininkės vykdo skaitytojų atrankinį informavimą (pagal atskirus skaitytojų poreikius). Dauguma gimnazistų prašo juos informuoti apie naujienas, pasikeitimus, susijusius su  studijomis aukštosiose mokyklose, apie naujausias gautas mokslo populiariąsias knygas. Čia puikiai pasitarnauja elektroninis dienynas TAMO, nes tiek moksleivius, tiek mokytojus jame informacija pasiekia operatyviai. Apie bibliotekoje esančius ypatingus, vertingus, naujus leidinius informacija skelbiama ir gimnazijos laikraštyje.

Jau daugelį  metų kartojamas projektas „Knygų mainai“. Jo metu visi gali atnešti ir padovanoti jau perskaitytas knygas ir pasirinkti kitų leidinių.

Džiugina praėjusiais mokslo metais vykęs respublikinis projektas „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)“. Gimnazijoje lankėsi ir su moksleiviais bendravo įvairių sričių menininkai – architektas Audronius Katilius, baleto artistė Kristina Želvienė, keramikas Gvidas Raudonis, poetas Vladas Braziūnas ir žurnalistas Dainius Radzevičius. Ne kasdien gali tiesiogiai bendrauti su įžymiais žmonėmis.

Tad mūsų gimnazijos bibliotekos darbuotojai, lietuvių kalbos mokytojų metodinė grupė, gimnazijos žiniasklaidos – laikraščio „Rašaluoti pirštai“ ir radijo „Devintoji banga“ – komandos, palaikomos bendraminčių, stengiasi, kad visai gimnazijos bendruomenei – o gimnazistams ypač –  knyga taptų draugu, gyvenimo palydovu, proto ir dvasios ugdytoju.

Rita Tadarauskienė,
Informacijos centro-bibliotekos vedėja
Živilė Kursevičienė,
Lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.