Į pradžią 

 
 
 
 
Mokiniai su pasimėgavimu „ragavo“ knygas
2019-06-11Kupiškio rajono Alizavos pagrindinė mokykla ir Kupiškio rajono bendrojo ugdymo mokyklų bibliotekininkių metodinis būrelis pakvietė 5–9 kl. mokinius į meninio garsinio skaitymo konkursą. Konkurso tema – paaugliams rekomenduojamos knygos.


 

Konkurse dalyvauti pareiškė norą ne tik Kupiškio rajono mokyklos, bet ir Anykščių rajono Traupio pagrindinė mokykla. Kovo mėnesį mokyklų bibliotekininkės supažindino 5–9 klasių mokinius su naujausiais rekomenduojamų knygų sąrašais („Mokiniams rekomenduojamos knygos 1–10 klasei“, „Rubinaičio“ žurnalo priedas, sudarė Kęstutis Urba. Vilnius, 2019) ir paragino skaityti knygas, ieškoti ir rasti SAVO knygą bei ruoštis konkursui.

Birželio 6 d. Alizavos pagrindinės mokyklos aktų salytėje įvyko graži ir jauki Knygos šventė. Garsinio skaitymo dalyvių vertinti atskubėjo puiki vaikų ir paauglių literatūros žinovė, rašytoja Gintarė Adomaitytė.

Mokiniai nuoširdžiai pasakojo, kodėl išsirinko būtent tą knygą. Dalijosi įspūdžiais, kas knygoje buvo įdomiausia. Neslėpė ir to, ko nelabai suprato. Siūlė knygas perskaityti savo draugams, o kai kurias ir mokytojams.
 


Konkurso dalyviai, apsirengę knygų personažais, išradingai pritaikę muzikinius įrašus, garsiai skaitė SAVOS knygos ištrauką. Buvo malonu – ausims, įspūdinga – akims, jauku – širdžiai. Vieni skaitė romantiškai ir paslaptingai, kiti – sklandžiai ir išraiškingai, dar kiti – linksmai ir net keistai.

Renginio viešnia G. Adomaitytė dėkojo mokiniams už tinkamai pasirinktus tekstus. „Nebuvo nė vieno prasto teksto, dėl kurio sakyčiau: „Na, kodėl tu jį pasirinkai?“ – teigė vertintoja. „Labai gera buvo išgirsti skaitant Tuvę Janson“, – kalbėjo rašytoja. Ji atsakė į mokinių užduotus klausimus apie T. Janson kūrybą: „Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jos knygos vaikiškos. Iš tikrųjų T. Janson yra suaugusių rašytoja“. Knygoje „Tėtis ir jūra“, iš kurios skaitė net du konkurso dalyviai, daug visokių prasmių bei keistų užuominų, kaip „gyvenimas lyg būtų sekmadienis“, „švyturys, kuris nešviečia“ ir kt. Ne veltui Arnas Tolūšis ( Anykščių r. Traupio pagrindinės mokykla, 8 kl.)  pelnė Keisčiausio skaitymo nominaciją.

Rašytoja liko sužavėta Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos 1 kl. mokiniais: „Jie skaito E. Hemingvėjaus „Senį ir jūrą“!“  Išraiškingiausio skaitymo nominaciją laimėjo gimnazistė Arūnė Sabaliauskaitė (L. Stuokos -Gucevičiaus gimnazija, 1 e kl.). Mergaitė skaitė iš Džeromo Selindžerio romano „Rugiuose prie bedugnės“.
 


Vertintojų komisija paskelbė dešimt skaitymo nominacijų.

Nuoširdumu visus papirko alizavietė Aurita Trasykytė (7 kl.). Mergaitė skaitė nė kiek ne prasčiau už knygos herojų – Stebuklingąjį liežuvį MO. Aurita išsirinko Cornelijos Funke „Rašalo širdį“ – odę garsiniam skaitymui. Puiki knyga apie gėrio ir blogio kovą, apie tikrovę ir fantastinį pasaulį. Megės tėtis Mo, vadinamas Stebuklinguoju liežuviu, skaito taip, kad beskaitant žodžiai atgyja ir knygos herojus ištraukiamas iš knygos.

Romantiškiausiai skaitė Rusnė Baliūnaitė  (Alizavos pagrindinė mokykla, 9 kl.).  Gražų skaitymą išradingai suderinusi su žvakėmis, vandeniu, stikline išgaunamais garsais, apsirengusi  rytietišku chalatu, ji labai taikliai pavaizdavo herojės arbatos meistro dukters Norijos Katio stiprų charakterį. Šitaip visus sudomindama suomių rašytojos Emmi Itaranta knyga „Vandens skonis“.

Alizavos pagrindinės mokyklos 8 kl. mokinė Vesta Onaitytė susižavėjo lenkų rašytojos Dorotos Terakovskos knyga „Raganų duktė“ (į lietuvių kalbą išvertė Irena Aleksaitė). Knyga apie burtus, stebuklingus akmenis ir užburtą užpuolikų pavergtą karalystę. Nors skaitant ir vargino ilgi gamtovaizdžių, Vienatinės giesmės aprašymai, tačiau taip smalsu buvo skaityti apie burtus. „Kartais labai norisi, kaip tai Raganų mokinei, išmokti kokių nors stipriai veikiančių burtų, kurie kartais leistų pasijusti visagale“, – pasakojo Vesta. Tačiau gerumas yra tikrieji burtai, suprato Vesta. Ją sužavėjo herojės Luelės virsmas jautriu geru žmogumi. Vesta laimėjo paslaptingiausio skaitymo nominaciją.
 


Ugnė Užusienytė (Alizavos pagrindinė mokykla, 8 kl.) dievina gyvūnus. Mergaitei labai patiko Melvino Burgesso romanas „Vilko kauksmas“ – graudi istorija apie vilkus. Mokinė pasipiktinusi knygoje aprašyto medžiotojo elgesiu. Į skaitymą įpynusi vilkų staugimą, Ugnė laimėjo originaliausio skaitymo nominaciją.

Meistriškiausiai skaitė – ne skaitė, o repavo – Adelė Baronaitė (Alizavos pagrindinė mokykla, 7 kl.) iš norvego Tornado Haugeno eiliuotos apysakos apie pirmą meilę „Georgas ir Glorija“. Adelei patiko, kad buvo lengva skaityti, kad knyga – ironiška, tačiau teigė, kad ją labiau tiktų skaityti penktos ar šeštos klasės mokiniams.

Įtikinamiausio skaitymo nominacija įteikta Karolinai Kabošytei (Anykščių r. Traupio pagrindinė mokykla, 8 kl.). Mokinė skaitė iš jai labiausiai patikusios Žano Klodo Morleno knygos „Upė, tekanti atgal“. Sklandžiausiu skaitymu dėmesį atkreipė Meda Rožėnaitė (Kupiškio r. Povilo Matulionio progimnazija, 8 d kl.). Skaitė iš Unės Kaunaitės knygos „Laiškai Elzei“. Linksmiausios buvo Kupiškio r. Subačiaus gimnazijos penktaklasės: Taja Jankauskaitė, Viltė Naujokytė, Emilija Pilkauskaitė ir Augustė Krisiūnaitė. Mergaitės visiems pakėlė nuotaiką žaismingu Kęstučio Kasparavičiaus knygos „Sapnų katytė“ skaitymu.

Nominacijų laimėtojai apdovanoti vertingomis knygomis, nupirktomis už Alizavos mokyklos bendruomenės surinktus taškus, rūšiuojant elektronines atliekas ir dalyvaujant respublikiniame ekologiniame projekte „Mes rūšiuojam“.

Šventės dalyviams persikėlus į skaityklą, prie arbatos puodelio ir šviežių bandelių tęsėsi diskusija, ar reikalingi mokiniams rekomenduojamų knygų sąrašai. Rašytoja G. Adomaitytė patarė atkreipti dėmesį, kad tai nuoširdus, didžiulę patirtį sukaupusio literatūrologo K. Urbos patarimas jauniems žmonėms, tarsi atsakymas į klausimą „Ką man skaityti?“.

Viešnia papasakojo apie savo ir savo kolegų rašytojų darbą, atsakė į mokinių pateiktus klausimus. Mokiniai dėkojo rašytojai už romantišku ir svajingu stiliumi parašytas knygas: „Žaliojo namo paslaptį“, „Čiobrelių dvarą“, „Paklydusią pasaką“, „Vėjų miesto pasakas“. Žavėjosi rašytojos humoru „ Žaliojo namo paslaptyje“, klausinėjo, kaip ir kada rašo, ką dabar rašo ir t.t.

Šis renginys – akivaizdus pavyzdys, kaip svarbu jauniems žmonėms ne tik skaityti, bet ir dalytis skaitymo džiaugsmais.

Rašytojos Gintarės Adomaitytės viešnagę finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Danutė Miknevičienė,
Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Bibliotekų naujienos. 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.