Į pradžią 

 
 
 
 
Baltosios naktys Radvilų pilyje

-  To dar nebuvo... !!!  Rajono meras virto pasakų seneliu, o bibliotekininkės – raganomis, velniais ir princesėmis... – kalbėjo vieni kitiems vaikai.

O buvo taip. Dalyvavome Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos skelbtame Skaitymo skatinimo projektų konkurse ir gavome dalinį finansavimą. Ilgai galvojome, kaip nudžiuginti mažuosius skaitytojus. Juk auga nauja karta, turinti savo svajones, savo norus. Įprastais, kasdieniais dalykais jų nenustebinsi. Gal vaikus sudomintų naktis, praleista bibliotekoje? Tuo labiau,  kad Biržų viešoji biblioteka įsikūrusi garsiųjų Lietuvos didikų Radvilų pilyje. Pilis, naktis, žvakės, kelionė iš vieno aukšto į kitą ( o jų su rūsiu - net 4 ), susitikimai su įvairiais knygų herojais – tai tikrai vaikams įdomu.

Biržų viešosios bibliotekos projekto „Baltosios naktys Radvilų pilyje“ renginiai vyko du gegužės mėn. savaitgalius ( gegužės 15 ir 24 d.d.). Į Biržus pasikvietėme du šaunius, garsius ir populiarius žmones: aktorių, dainuojamosios poezijos atlikėją Gediminą Storpirštį ir poetę Almą Karosaitę.

Gegužės 15 d. vakare į susitikimą su aktoriumi G. Storpirščiu vaikai atsivedė ir tėvelius, ir senelius. Aktorius stebėjosi, kad į renginį atėjo tiek daug „suaugusių vaikų“ ir juokavo, jog daineles rašo vaikams iki 90 metų. Ir iš tiesų koncerte visi plojo, dainavo, juokavo ir išdykavo.

Vėliau mažieji biržiečiai keliavo iš vieno bibliotekos aukšto į kitą. Ten jų laikė daug staigmenų. Pirmame aukšte į vaikus kreipėsi baisi lėlė Pelėsis. Jo vilionėms vaikai nepasidavė - tvirtino ant knygelių puslapių nededantys nei blynų, nei pyragaičių.

Pilies rūsyje svečius pasitiko raganos ir velniai. Iš pasakų atėję personažai tikrino mokinių išmintį mįslėmis, o sugebėjimus – velnio žaidimais.

Antrajame bibliotekos aukšte, grojant romantiškai muzikai, ateinančiųjų laukė Pelenė, kalbino Miegančioji gražuolė ir Karalaitė ant žirnio. Princesės bendravo su vaikais, mokė juos šokti tokius šokius, kokius trepsėdavo senosios Radvilų pilies svečiai.

Pilies trečiame aukšte bandeles ir uogienę kimšo Karlsonas, aplinkui tvarkėsi Freken Bok. Šauniausias pasaulyje vyrukas iš liemens ir iš stuomens vaikus šokti kvietė ir uogiene vaišino.

Visus vaidmenis atliko pačios bibliotekininkės, artistiškumu nustebinusios ir vaikus, ir jų tėvelius.

Stebuklai bibliotekoje tuo dar nesibaigė. Vėlai vakare, kai vaikai sulindo į miegmaišius ir tyliai kramtė sumuštinius, pasakų jiems sekti atėjo rajono meras Regimantas Ramonas ir Savivaldybės administracijos direktorė Palmyra Prašmantienė.

Gegužės mėn. 24 d. su vaikais susitiko iš Biržų krašto kilusi, daug vaikams rašanti poetė Alma Karosaitė. Poetę kalbino, jai klausimus uždavinėjo tik vaikai. Vakaro vedėjai Modesta ir Ugnius teiravosi, kokia buvo A. Karosaitės vaikystės mėgstamiausia knyga, koks jos firminis patiekalas, ar vaikystėje netingėjusi eiti į mokyklą ir kt. Poetė prisipažino, kad jos kūryboje iki šiol gyvena gimtojo Gavėnų kaimo gyvulėliai – mažas kumeliukas, meilus katinėlis, nedrąsus ėriukas. A. Karosaitė kalbėjo, kad kartais saulėtos eilės gimsta lyjant lietui, o liūdnos – kai gamta džiūgauja. Viešnia vaikams sakė, kad kiekvieną savaitę perskaitanti po 2 naujas knygas ir tą patį ragino daryti susirinkusius.

Po susitikimo su poete vaikai vėl keliavo po Biržų pilį, susitiko su pasakų herojais.

Rūsio salėje likę nakvoti mažieji biržiečiai buvo užmigdyti pasakomis, kurias šį sykį sekė Biržų Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lina Vireliūnienė ir Biržų viešosios bibliotekos direktorius Vygantas Muralis. Dideliam mažųjų džiaugsmui, prieš miegą jie dar kartą išgirdo poetės balsą. Alma Karosaitė ne tik paskaitė savo eilių, bet ir liko nakvoti pilyje.

Manome, kad šis mūsų projektas tikrai pavyko. Mažuosius biržiečius sudomino netradicinė renginio vieta, aplinka ir laikas. Norėtųsi, kad vaikai naktį bibliotekoje praleistų ir tada, kai aplinkui tamsu, niūru, kai atgyja dvasios. Juk gal neveltui biržietis  poetas K. Binkis rašė „Iki šiol šventai tikiu, kad vaidenasi...“ Tai jau būtų  „Juodosios rudens naktys Radvilų pilyje“.

Biržų SVB vaikų literatūros skyriaus vedėja Danutė Medinienė

RENGINIO NUOTRAUKOS:
Vaikai kalbina A. Karosaitę
Raganos ir velniai
G. Storpirštis
Princesės laukia svečių

Knygų siaubas Pelėsis

Karlsonas vaišina vaikus


 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.