Į pradžią 

 
 
 
 
Stebuklai, patirti su viešniomis iš „Knygų šalies“
2019-05-27Kupiškio rajono Alizavos pagrindinė mokykla įgyvendina Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuojamą projektą „Knygos skonis“. Gegužės 16 d. mokykloje vyko „Knygų šalies“ edukacinės valandos pradinių klasių mokiniams.


 

Kūrybines valandas vedė Knygų šalies sumanytoja Sigutė Chlebinskaitė ir grafikė Rasa Vasilevičiūtė. Viešnios sutapatino Alizavos pavadinimą su knygos „Alisa – stebuklų šalyje“ pavadinimu ir perspėjo vaikus, kad susitikime prasidės stebuklai, o stebukladariais bus patys mokiniai.

Pirmas stebuklas – patarimas taupyti pinigus svajonių knygai

Vaikai nusivalė rankytes ir laukė, kol į jas nutūps minkštutė, it mažas paukštelis, knyga. 1894 m. Tokijuje parengta ir Vokietijoje išleista knyga „Dichtergrüsse aus dem Osten“ („Linkėjimai iš Rytų Šalies“) buvo iškilmingai perduodama iš rankų į rankas. Vaikai uostė ir glostė ypatingo švelnumo knygą – ji ypač trapi ir lengva, nes atspausdinta ant japoniško krepinio popieriaus ir japoniškuoju įrišimu susiūta. Sigutė prisiminė, kaip studijuodama Prahoje pamatė šią knygą antikvariate, niekaip negalėjo nuo jos atsitraukti ir už visą mėnesio stipendiją ją įsigijo. Dailininkė teiravosi susirinkusiųjų, ar jie kaupia taupykles svajonių knygoms įsigyti.
 


Dalyviai susipažino ir su kita ypatinga knyga, atspausta ant drobės. Tai ksilografijos būdu atspausdinta ir rankomis įrišta ritualinė knyga „The Cloth of the Mother Goddess“ („Dievo Motinos drabužis“). Knygą išleido TARA BOOKS leidykla Čenajuje, Pietų Indijoje. Ši leidykla yra vadinama nūdienos knygų pasaulio stebuklu, nes skirtingomis užsienio kalbomis leidžia rankų darbo daugiatiražines paveikslėlių knygas. Renginio dalyviai įdėmiai tyrinėjo šią dvispalvės – juodos ir raudonos spaudos – indišką paveikslėlių knygą – namų altorėlį (plačiau: https://vimeo.com/134023188).

Vaikai taip pat susipažino su priemonėmis, ant kurių buvo rašoma iki popieriaus atsiradimo: beržo tošimi, papiruso lapais, vaško lentelėmis ir kt. Spėliojo, ar vaško lentelę galima vadinti nešiojamo kompiuterio pirmtake. Vaškinė lentelė (angl. wax tablet) labai patogi, nes užrašus galima lengvai nutrinti ir vėl rašyti iš naujo. Nuo jos kilo ir šie išsireiškimai: tabula rasa, stilius. Ant vaškinių lentelių  rašydavo specialia lazdele – stiliumi. Senovėje, pasidėję lenteles ant kelių, mokiniai spręsdavo užduotis: vertikalioje lentelėje skaitydavo sąlygas, o horizontalioje rašydavo atsakymus. Knygų šalies piliečio pase vaikai atrado puslapį su iliustracija nuo graikiškos vazos. Atrodė, jog vazoje įpieštas jaunuolis sėdi  prie nešiojamo kompiuterio, o iš tiesų jis pavaizduotas skaitantis vaškinę lentelę.

Antras stebuklas – įteiktas Knygų šalies piliečio pasas

Viešnios kiekvienam vaikui iškilmingai įteikė po mažą knygelę – Knygų šalies piliečio pasą. Jame vaikai nusipiešė savo portretus, užsirašė vardus, pavardes, susikūrė autografus. Knygų šalies bičiulio pasas – tai Knygų šalies Naujų metų programa, kuri tradiciškai būna pristatoma Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje. Ten kasmet keturias dienas vyksta Knygų šalies Naujų metų šventimas, šventę lydi kūrybinės dirbtuvės su Lietuvos ir užsienio knygų žinovais. Knygų šalies bičiulio pasą gauna edukacinių programų dalyviai.

Trečias stebuklas – atskleista žmogaus ir medžio bendrystė

Knygų šalies bičiulio pase vaikai atrado iliustraciją – raidynėlį ant beržo tošies. Šio raidynėlio autorius – Bronius Sipavičius (1885–1972) – knygnešys, gydytojas, nepriklausomos tarpukario Lietuvos sveikatos ministras.  Kartu su žmona ir dukrele buvo ištremtas į Sibirą, kur rūpindamasis, kad dukrelė Dalytė nepamirštų lietuvių kalbos, iš beržo tošies sukūrė lietuvišką raidynėlį. Tai buvo tėčio tikėjimo ženklas, kad vaikas dėlios raideles tardamas lietuviškus žodžius.

Žmogus turi širdį, o medis – šerdį. Viešnios pristatė medžiui ir knygai skirtą Knygų šalies bibliotekos kolekciją. Vaikai aikčiojo žiūrėdami Elenos Selenos erdvinę knygą „Džiunglės“, išleistą Prancūzijoje, lenkų iliustruotojo Piotro Sochos sukurtą šedevrą „Medžių enciklopedija“, žymaus italų dizainerio Enzo Mari medinę dėlionę ir leporello formos knygą „L’Altalena” („Sūpynės“).  

Ketvirtas stebuklas – nuo medinės dėlionės iki knygos iliustracijos

Viešnios pasakojo apie italų dizainerius, kūrusius vaikams. Tai Bruno Munari ir Enzo Mari. Parodė 1957 m. E. Mari sukurtą medinę dėlionę iš skirtingų įvairiausių dydžių gyvūnėlių ir paukštelių. Vaikai iš dėlionės pastatė „Draugystės skulptūrą“, paskui, sustoję rateliu, atvertė iš medinės dėlionės atspaustą popierinę leporello formos knygą „L’Altalena“. Vaikų rankose išsiskleidė visi dėlionės personažai: paukščiukas, šuo, kupranugaris, dramblys, gyvatė, kiaulė, žirafa ir t.t.

Penktas stebuklas – spaudos sriubos šaukštu technologija

Dar vienas žmogaus ir medžio panašumas – rievės. Dalyviai vartė žymios lenkų iliustruotojos Iwonos Chmielevskos iliustruotą paveikslėlių knygą „Room in the Heart–BIUM“ („Kambarys širdyje – BIUM“ išleista Korėjoje. https://iwonachmielewska.pl/en/2009/07/28/bium-puste-miejsce-w-sercu/), kurioje dailininkė iš mediniame stalviršyje stebėtų medžio rievių sukūrė įstabius paveikslus. Iwonos Chmielevskos ir Enzo Mari darbų įkvėpti vaikai turėjo pasirinkti po specialiai paruoštą medžio ripkelę, užvoluoti ją spaustuviniais dažais ir, uždengus popieriaus lapu, švelniais sriubos šaukšto judesiais sukurti medžio ripkų atspaudus. Mokinių darbai buvo sukabinti ant virvės, džiovinami parą laiko, o vėliau iš ripkų atspaudų sukurti įvairiausi personažai. Kiekvienas edukacinės „Knygų šalies“ programos dalyvis gavo daug dėmesio iš viešnių. Paskirtos savarankiško darbo užduotys.

Šeštas stebuklas – paties sukurta knygutė

Sigutė mokėsi ir iš italų dizainerio Bruno Munari darbų. Šito meno ji pamokė susirinkusiuosius. Pasirodo, knygą galima įrišti be klijų, adatų ir siūlų.

Septintas stebuklas –  viešnių palinkėjimai

„Knygų šalies“ viešnios atsisveikino ir išvyko, ištarusios labai gražius žodžius: „Lai mokiniai užaugę niekada neužmiršta savo stebuklingo krašto. Tegul puoselėja šitą nuostabiai pražydusį kampelį, lai iš naujo po daugelio metų apkabina tas obelis, kurios jau šiandien byloja apie užaugintas kartas ir toliau puošia mokyklos kiemą. Tegul jie siekia ir pasiekia visko, apie ką širdyje svajoja.“ 

Danutė Miknevičienė,
Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė


Bibliotekų naujienos.

 

 

 
Atgal   Spausdinti  
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.