Į pradžią 

 
 
 
 
Biblioteka – kas gali būti geriau?
 
2014-06-17

Aš dirbu nedidelėje kaimo bibliotekoje jau 15 metų ir labai myliu savo darbą. Cīravos viešoji biblioteka pavaldi valsčiui ir išlaikoma iš jo biudžeto.Cīrava – nedidelis miestelis, kuriame gyvena 1270 gyventojų, tačiau mes didžiuojamės net trimis švietimo įstaigomis. Turime gerą vaikų darželį, Dzervės pradinė mokykla neseniai atšventė 180-ies metų jubiliejų, o vietinėje profesinėje mokykloje įgyti specialybę siekia 350 mokinių. Nereikia būti dideliu gudruoliu, kad suprastum, kokį svarbų vaidmenį atlieka viešoji biblioteka ir kokie yra jos veiklos prioritetai. Be abejo, tai bendradarbiavimas su švietimo įstaigomis, didelį dėmesį skiriant darbui su įvairaus amžiaus vaikų ir jaunimo grupėmis. Mūsų tikslas – siekti, kad biblioteka būtų įdomi vaikams ir jaunimui, o jos devizas būtų „Biblioteka – geriausia vieta, jauskis kaip namie!“. Jau dešimt metų, kai aš ir mano kolegos nepaliaujamai to siekiame, tad kai kas galbūt mums ir pavyko. Noriu savo patirtimi pasidalyti su jumis.

Labai svarbus veiksnys – vieta, kurioje įsikūrusi biblioteka. Ji turėtų būti miestelio centre – netoli mokyklos, vaikų darželio ir transporto stotelės, iš kurios mokiniai keliauja po pamokų namo. Mūsų biblioteka įsikūrusi labai geroje vietoje – pačiame centre. Vaikų darželis šalia, iki profesinės mokyklos 500 m., o pradinės mokyklos mokiniai po pamokų užsuka į biblioteką laukti autobuso, vežančio juos namo. Bibliotekoje skaito 520 skaitytojų, iš jų 180 – vaikai ir paaugliai, 45 – jaunimas nuo 19 iki 25 metų. 2012 m. bibliotekoje apsilankė 10500 lankytojų, iš jų 7500 – iki 18 metų amžiaus. Tad galime teigti, jog mūsų biblioteka – vaikų ir jaunimo biblioteka.

Antras svarbus veiksnys – kaip įrengtos bibliotekos patalpos, kokių užsiėmimų galima pasiūlyti vaikams ir jaunimui, kad jie noriai eitų į biblioteką. Per šiuos metus mes dėjome daug pastangų, kad išplėstume patalpas ir sukurtume gražią ir įkvepiančią aplinką ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams. Prieš 8 metus gavome projektinių lėšų iš Vaikų ir šeimos reikalų ministerijos, skirtų sukurti vieną pirmųjų ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų ugdymo bibliotekoje centrų. Tai moderniai įrengta patalpa, kurioje vaikai turi galimybę žaisti žaidimus, žiūrėti animacinius filmus, piešti ir pan. Joje patogios kėdės, pufai, sofutė, kilimas, ant kurio galima tiesiog gulėti ir laisvai jaustis. Vaikus prižiūri šio kambario vadovė, kuri juos užima ir organizuoja įvairius renginius. Čia lankosi ne tik jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikai, bet ir tėvai gali trumpam palikti savo mažylius, kol patys tvarko reikalus. Per 8 metus mūsų centrą „Gaismiņas“ aplankė 13500 vaikų.

Jau penkti metai bibliotekoje veikia gerai įrengta parodų salė, kurioje nuolatos rengiamos įvairios parodos. Ši parodų salė yra vienintelė Cīravoje, tad ji tiesiogiai daro įtaką jaunosios kartos ugdymui. Parodas lanko visi – nuo mažylių iš vaikų darželio iki pradinės ir vidurinės mokyklų mokinių. Mokytojai vaikams čia veda istorijos, menotyros, literatūros pamokas. Praeitą vasarą mums pavyko dar praplėsti bibliotekos erdves ir įkurti Skaitymo kambarį vidutinio ir vyresnio amžiaus mokiniams. Jame galima ne tik skaityti knygas, bet ir pabendrauti su draugais, pailsėti po pamokų. Po penkerių metų kruopštaus darbo mūsų biblioteka tapo patrauklia, šiuolaikiška ir funkcionalia vieta, kur sau vietą randa ne tik suaugusieji, bet ir vaikai bei jaunimas.

Yra dar vienas ypač svarbus sėkmingam bibliotekos darbui su vaikais ir jaunimu veiksnys – tai bibliotekos bendradarbiavimas su vietinėmis švietimo įstaigomis, turint bendrą tikslą pritraukti daugiau jaunosios kartos skaitytojų į biblioteką ir skatinti skaitybą. Jau ilgą laiką mes bendradarbiaujame su vaikų darželiu ir vietinėmis mokyklomis. Kartu su mokytojais vykdome tokius projektus kaip „Pirmasis susitikimas su biblioteka“, „Lokiukai ateina į svečius“, taip pat ilgalaikį projektą „Vaikų ir jaunimo žiuri“.

Pastaraisiais metais pagrindinis mūsų veiklos prioritetas – darbas su vaikais ir jaunimu. Mes įgijome gerosios patirties, kuria galime pasidalyti. Tai įvairūs projektai bei idėjos, kurių įgyvendinimas nereikalauja didelių finansinių investicijų, tik šiek tiek vaizduotės, talento bei didelio noro padaryti savo biblioteką įdomią.

Vienas pirmųjų projektų buvo „Pirmasis susitikimas su biblioteka“. Jo tikslas buvo paskatinti jaunas šeimas, turinčias 2-3 metų amžiaus vaikų, skaityti. Projekto idėja – pakviesti jauną šeimą į biblioteką ir padovanoti pirmąją knygą skaitymui šeimoje. Mūsų bibliotekos kolektyvas įdėjo nemažai pastangų ir darbo tam, kad pirmasis tėvų ir vaikų susitikimas su biblioteka ilgam liktų atmintyje. Bibliotekos vaikų žaidimo kambaryje pastatėme didžiulį kartoninį Raidžių Namą ir sukūrėme dvi lėles – peles Dartą ir Gretą. Projekto metu biblioteką kartu su tėvais aplankė 28 mažyliai. Kiekviena šeima į biblioteką ateidavo nustatytu laiku, nusifotografuodavo, kartu su vaikais įlįsdavo į Raidžių Namą, pažaisdavo su lėlėmis, apžiūrėdavo kitus žaislus ir knygas vaikams. Kiekviena šeima dovanų gaudavo gausiai iliustruotus ir linksmus dviejų pelių Dartos ir Gretos nuotykius – autorės Maros Cielenos knygą „Raidžių Namas“. Projektas truko keturis mėnesius, jo metu įvyko du tėvų susitikimai su psichologu mažųjų skaitymo ugdymo tema, o Kalėdų proga visi dalyviai buvo pakviesti į gražią Kalėdų šventę, gavo dovanėlių ir žaidė linksmus žaidimus.

Kad pritrauktume jaunuosius skaitytojus į biblioteką, reikia sudominti juos nuo pat ankstyvos vaikystės. Jau ketverius metus mūsų biblioteka įgyvendina projektą „Lokiukai ateina į svečius“. Tai specialus projektas, skirtas bibliotekos ir vaikų darželio bendradarbiavimui. Projekto tikslas – supažindinti pačius mažiausius skaitytojus su naujomis knygomis, skirtomis ikimokyklinio amžiaus vaikams, pasitelkiant įvairius personažus iš perskaitytų knygų. Projekte dalyvauja bibliotekininkas ir du pagalbininkai lokiukai – 5-7 klasių mokiniai, dideli knygų mylėtojai. Jau trejus metus pati svarbiausia projekte – karvutė Mamulė Mū, švedų rašytojų Julijos ir Tomo Wieslanderių sukurtas personažas.

Kiekvieną mėnesį Mamulė Mū su savo draugais Varna ir Kurmiuku, nešini naujų knygų krepšeliu atkeliauja į vaikų darželį susitikti su vyresniųjų auklėtinių grupe. Užsiėmimai vyksta labai linksmai, Mamulė Mū žaidžia su vaikais įvairius žaidimus, kartu žiūri animacinius filmukus, moko piešimo gudrybių. Po užsiėmimų naujos knygos visą mėnesį lieka darželyje ir auklėtojos skaito jas vaikams garsiai prieš miegą. Mamulė Mū užduoda ir namų darbų – padaryti jai kokią dovanėlę, ką nors nupiešti. Vaikai labai mėgstą karvutę Mamulę Mū, laiko ją savo tikra drauge.

Šis projektas gegužės pabaigoje vainikuojamas gražia švente. Specialiu vežimaičiu visi atvežami į biblioteką, vyksta geriausių knygų rinkimas, vaikai gauna kvietimus ateiti į biblioteką su tėvais ir tapti tikrais jos skaitytojais. Tai mūsų Raidžių Šventė. Vaikai džiaugiasi, šoka, gauna mažų dovanėlių. Tai paskutinis užsiėmimas, po kurio Mamulė Mū išeina atostogų, kad rudenį vėl sugrįžtų. Kaukes darome patys iš visko, kas tik patenka į rankas, o temas ir personažus padiktuoja vaikams skaityti siūlomos knygos. Jau įvyko Didžiųjų Apkabinimų Diena, mes matavome meilę, padėjome Kurmiukui gydyti pelytę, darėme akmeninius namukus Troliams, keliavome kartu su baltuoju meškiuku Iliu, pašėlusiai džiaugėmės Mažų Kvailysčių Diena ir dar daug visko.

 

 


Praėjusiais metais pradėjome naują projektą „Pasakų Močiutė ateina į svečius“. Pastebėjome, jog jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams tėvai retai skaito, o ypač pasakas, tad nusprendėme, kad šis projektas tiesiog būtinas. Vaikai nebemoka klausyti, negali sukoncentruoti dėmesio, o jų vaizduotė nelavinama. Pasakų klausymasis, jų skaitymas ir aptarinėjimas su draugais atveria vaikams visiškai kitą pasaulį, nepalyginamą su kompiuterinių žaidimų pasauliu. Vietiniame laikraštyje išplatinome skelbimą, kviečiantį garbaus amžiaus damas, pensininkes savanoriškai skaityti pasakas vaikams. Atsiliepė tik viena ponia, kuri ir tapo Pasakų Močiute. Pasakų Močiutė pasirodė besanti talentinga, mokėjo daug pasakų, vaizdžiai jas skaitė ir labai patiko vaikams. Užsiėmimai vykdavo kartą per mėnesį mūsų gražiajame kambaryje, o jų temos buvo įvairios. Savo mėgstamas pasakas skaitė ne tik Močiutė, bet ir patys vaikai, buvo rengiami pasakų kūrimo konkursai, kuriuose varžėsi berniukų ir mergaičių komandos, vaikai piešė savo mėgstamus pasakų personažus. Vienas įsimintiniausių susitikimų buvo tada, kai vaikai į biblioteką atsinešė mėgstamiausius savo žaislus, su kuriais miega, ir apie juos papasakojo. Lapkričio pabaigoje projektas bus atnaujintas ir mes vėl lauksim Pasakų Močiutės užsukant į svečius.

Jau dvyliktus metus mūsų biblioteka dalyvauja didelio masto Latvijos nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centro rengiamame projekte. Tai skaitymo skatinimo projektas „Vaikų ir jaunimo žiuri“, kuriame dalyvauja daugiau nei 500 Latvijos bibliotekų ir jaunieji skaitytojai iš latvių diasporos užsienyje. Projekto metu 1-12 klasių mokiniai per pusę metų turi perskaityti 6 knygas, jas įvertinti, užpildyti anketas ir balsuoti už geriausias knygas elektroninėje erdvėje. Dalį knygų gauname kaip fondines, kitą dalį perkame patys. Jau antrą sezoną į projektą įsitraukė ir Tėvų žiuri.

Mūsų bibliotekoje projektas „Vaikų ir jaunimo žiuri“ tapo darbo su jaunesniojo ir vidutinio amžiaus vaikais pagrindu. Mes ne tik skaitome knygas, bet ir organizuojame įvairius renginius. Projekte įprastai dalyvauja 40 vietinės mokyklos 1-9 klasių mokinių, projektui vadovauja darbo grupė – bibliotekininkas ir du mokytojai. Jau tradiciniais tapo susitikimai su vaikų rašytojais ir poetais, dažniausiai jie vyksta rugsėjį, kai minime Poezijos dienas. Taip pat rengiame Bibliotekų savaitės renginius, Helovino šventę, įvairias kūrybines dirbtuves, einame į žygius, organizuojame kūrybines stovyklas, draugaujame su kitų bibliotekų Vaikų žiuri. Kiekvienais metais besibaigiant skaitymo sezonui visi dalyviai važiuoja į Rygą, į Didžiąją Skaitytojų Šventę.

Mūsų kasdienį darbą su vaikais ir jaunimu paįvairina įvairios akcijos. Praėjusiais metais mes prisijungėme prie makulatūros rinkimo akcijos viešosiose bibliotekose. Vaikų komisijos dalyviai aplankė visus miestelio namus ir padėjo surinkti 7800 kilogramų makulatūros. Mes užėmėme antrą vietą apskrityje, gavome prizą ir supylėme Makulatūros pylimą. Bibliotekų Savaitės metu rengiame Šešėlio Dieną, kurios metu vienas Vaikų žiuri dalyvis laikinai tampa bibliotekininku. Antri metai vyksta akcija „Knyga – tai didžiulė jėga“, kurios metu žiuri dalyviai savo mėgstamas knygas nešasi skaityti į parką ir 15 minučių skaito jas garsiai. Ypač mums patinka naktinių renginių ciklas, pavadintas „Nesėdėk tamsoje!“. Tai Vaiduoklių naktis, Helovinas, Pasakų Veikėjų Karnavalas, Cirko pasirodymas.

Vasarą kartu su kaimyninės Vergalos pradinės mokyklos žiuri nariais ėjome į dviejų dienų žygį pakrante su nakvyne palapinėse. Žygis buvo pavadintas „Ženklai kelyje“. Kad patektų į šį žygį vaikai turėjo atlikti namų užduotį – sukurti mūsų rašytojos Sandros Vensko pasakos tęsinį. 10 km ilgio kelyje mes palikome savo ženklus. Rinkome šiukšles, išpiešėme akmenis, susitikome su tikrais aktoriais, vaidinome improvizuotame teatre, pramogavome naktinėje trasoje, prie laužo skaitėme savo kūrinėlius ir pasakojome įvairių istorijų.

 

 

Per 12 projekto „Vaikų ir jaunimo žiuri“ veiklos metų išaugo nauja skaitytojų karta. Pirmosios projekto dalyvės, knygų mylėtojos, jau tapo mamomis ir atveda į mūsų biblioteką savo vaikučius, o pačios dalyvauja Tėvų žiuri veikloje. Matydami visa tai, galime drąsiai teigti, kad mūsų darbas nenuėjo veltui. Auga nauja karta, kuri mėgsta skaityti ir tausoja knygas. O pati geriausia dovana man – tinklalapyje www.draugijem.lv gauti žinutę iš Anglijoje, Airijoje ar dar kur nors gyvenančių mūsų bibliotekos lankytojų, lankiusių ją prieš 10-12 metų, klausiančių: „Kaip gyvuoja jūsų biblioteka? Ar dar yra Vaikų žiuri?“

Galiausiai noriu pasidalyti patirtimi, kaip mes dirbame su vyresniųjų klasių mokiniais, kad jie noriai lankytųsi mūsų bibliotekoje. Su vaikais dirbti nėra labai sudėtinga, o darbas su paaugliais reikalauja daugiau pastangų. Visų pirma reikia žinoti kuo užsiima jaunimas, kas šiuo metu jį domina – ką skaito, kokios muzikos klauso, kokius filmus žiūri, kuo apskritai užimti jų protai. Jaunimui labai patinka įvairūs klubai, į kuriuos renkasi bendraminčiai, galima susitikti su draugais, pabendrauti. Kai atsirado Džoanos Rouling knygos apie Harį Poterį ir visi puolė jų skaityti, mes sukūrėme pirmąjį mūsų krašte Hario Poterio fanų klubą. Paaugliai buvo tiesiog sužavėti. Mes šventėme pagrindinio veikėjo gimimo dieną, sugalvojome įvairių stebuklingų valgių, surengėme karnavalą ir net turėjome savo Harį Poterį – labai panašų į tikrąjį. O kada prasidėjo vampyrų era ir visos mergaitės pradėjo skaityti Belos ir Edvardo meilės istoriją, atėjo laikas naujam klubiniam judėjimui – Saulėlydžio klubui. Šeštadieniais dvylika sagos mylėtojų rinkdavosi bibliotekos skaitykloje, žiūrėjo filmus, diskutuodavo, pildė įvairias anketas ir šiaip įdomiai leisdavo laiką. Buvo perskaitytos ne tik Stephenie Meyer knygos, bet ir visa Suzzanne Collins knygų serija „Bado žaidynės“ bei kitos knygos šia tema.

Antra, kas gali pritraukti jaunimą į biblioteką, tai susitikimai su bendraamžiais – jaunais, įdomiais, kūrybingais žmonėmis, kurie patys kuria eiles, dainas, groja gitara, dainuoja. Mes bendradarbiaujame su kūrybine grupe „LiepNoRa“. Šią grupę įkūrė jauni žmonės iš Liepojos – studentai, kuriantys eiles ir dainuojantys. Šis poezijos teatras keliauja po mokyklas ir bibliotekas. Paaugliams šie susitikimai labai patinka. Tai, ką grupė kalba ir dainuoja, jiems artima.

Labai geras būdas sudominti jaunimą knygų skaitymu – žinoti jų „dievaičius“. Mūsuose tokiu tapo poetas, dainų kūrėjas ir grupės „Tumsa“ solistas Mārtiņš Freimanis, kuris paliko šį pasaulį gerokai per anksti – būdamas 33-jų. Jis buvo vietinis, mokėsi kaimyninėje mokykloje. Jau dveji metai, kai jo nebėra, tačiau jaunimas dainuoja jo dainas, skaito eiles. Mārtiņšo gimimo dieną mes atidarome bibliotekoje improvizuotą kavinę, į kurią gali užsukti kiekvienas, pasėdėti prie staliuko, parašyti ant servetėlių mėgstamą Freimanio eilėraštį, paklausyti jo dainų. Vakare važiuojame į kapines, uždegame žvakutes ant Mārtiņšo kapo, skaitome eiles ir akomponuojant gitara dainuojame jo dainas.

Dar daug galima pasakoti apie mūsų kūrybines dirbtuves jaunimui Poezijos dienų metu, kurios vyksta rugsėjį, apie kūrybinius plakatus „Vieta tavo eilėms“, kurių pagalba poezija tvyro visur – ant laiptų, palangių ir langų, ant parodų salės sienų. Galima papasakoti ir kaip vyksta Saugaus Interneto Mėnuo, ir kaip Lāčplēša dienā metu lapkričio 11 d. vaikai ir paaugliai lanksto mūsų patriotinius ženklelius – raudonai-baltai-raudonus kaspinėlius visiems Cīravos gyventojams.

Taip mūsų bibliotekoje kiekvieną dieną  prabėga nemaža mūsų miestelio vaikų ir paauglių gyvenimo dalis, ir mes tuo džiaugiamės. Kiekvieną dieną mūsų biblioteką ir vaikų centrą „Gaismiņas“ aplanko apie 50 lankytojų, o tai nemažas skaičius miestelio, kuriame gyvena 1240 gyventojų, bibliotekai. Mes įsteigėme specialius apdovanojimus vaikams ir paaugliams, kurie aktyviai dalyvauja projektuose ir sėkmingai skaito. Tai apdovanojimai „Geriausias knygų skaitytojas“, „Daugiausiai skaitanti klasė“, „Skaitanti šeima“ ir apdovanojimas mokytojui, kuris per metus perskaito daugiausiai knygų bibliotekoje. Apdovanojimai įteikiami iškilmingoje aplinkoje Kalėdų šventės mokykloje metu. Įprastai tai gražios knygos ar knygyno dovanų čekiai, o daugiausiai skaitanti klasė apdovanojama kelione į Rygą, į Didžiąją Skaitymo Šventę. Sakykite, kas gali būti geriau nei biblioteka?

 

 

Anita Tuleiko, Cīravos viešosios bibliotekos vedėja
iš rusų k. vertė Inga Mitunevičiūtė

Nuotraukos autorės

Gerosios patirtys.

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.