Į pradžią 

 
 
 
 
Vaikų ir jaunimo skaitymo metai Užpaliuose

Utenos rajono savivaldybė finansavo Informacinio centro “Užpalėnų krivūlė” kultūrinį  projektą “Vaikų ir jaunimo skaitymo metai Užpaliuose”. Projektą parengiau aš, Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Užpalių filialo vyr. bibliotekininkė Vida Juškienė.

Šio projekto įgyvendinimą pradėjau nuo bendro renginio kartu su Užpalių gimnazijos     priešmokyklinės grupės vaikais, jų mokytoja R. Gaučiene ir tėveliais. Buvo truputį neramu, kaip į šią mano idėją pažvelgs mokinių tėveliai. Jau prieš kelias dienas grįžę iš mokyklos vaikai įteikė tėveliams kvietimus į renginį “Skaitau kartu su vaiku”.

Pirmiausia susirinkusius tėvelius supažindinau su paskelbtais Skaitymo metais, jų tikslais, reikalingumu. Naudojausi medžiaga, kuri paskelbta Skaitymo metų svetainėje. Kol mes su tėveliais kalbėjome apie skaitymo vaikams galimybes ir būtinumą, mokytoja O. Sirvydienė su savo ketvirtokais  mokiniais  mažuosius skaitytojus pakvietė į biblioteką paieškoti įdomios knygelės.  Įdomi knygelė pasirodo buvo  A. Matučio  “Tuoj ir rytoj”. Ketvirtokai pakvietė mažuosius skaitytojus į mažąjį teatrą - šios knygutės inscenizaciją, padalijo bilietus. Po trumpo premjerinio knygutės pristatymo  vaikai kartu su tėveliais ir ketvirtokais kūrė pasakojimus.

Kad renginys turėtų tęstinumą visi gavo užduotis į namus: kartu su šeima kuria pasakojimą, tėveliai jį užrašo, vaikai nupiešia iliustracijas, o vakare visi kartu skaito parsineštą iš bibliotekos knygutę. Po savaitės atgal grįžo jau užpildyti užduočių lapai. Augustino mama rašo tai ką pasakoja Augustinas ”Aš norėčiau su laivu nukeliauti iki Saulės…” O štai ką mamai papasakojo Gintarė: “Žuvų pasaulis. Jūroje gyvena daug žuvų, didelių, mažų, ir visai mažų. Jos gyvena taikiai, niekad nesipyksta ir svajoja visada taikiai gyventi…”. Tomas pasakoja: “Ir išaušo  ta diena, kai berniuką paskyrė laivo kapitonu. Marius džiaugėsi, kad jo svajonė išsipildė. Berniukas visada žinojo, kad svajonės reikia siekti”. Tai tik kelios ištraukėlės iš mažųjų kūrinių kartu su tėveliais ir visa šeima.

Kitas renginys buvo jau didesnis ir pasiruošimas jam truko gana ilgai - visą kovo ir pusę balandžio mėnesio. Tai buvo “Reklama labiausiai patikusiai knygai”. Užpalių gimnazijos klases, pasitarę su mokytojais, suskirstėme į dvi grupes: 0-IV klasės ir V – VII klasės. Balandžio 18 d. labiausiai patikusias knygas reklamavo pradinukai.

Pusantro mėnesio jie skaitė knygutes, rinko labiausiai patikusias, piešė piešinėlius. Pagaliau jie buvo pakviesti į kelionę po nuostabią knygų šalį, kurioje patys nardė kaip žuvys vandenyje, nes knygas reklamavo savo draugams. Dėkoju mokytojoms B. Damauskienei, R. Gaučienei, L. Janaudienei, V. Pranaitienei, G. Smalstienei ir O. Sirvydienei, kurios padėjo vaikams ruoštis knygučių pristatymams bei pagalbą ir paramą skatinant vaikus skaityti. Renginio dalyviai kartu su Keleive, Drambliuku ir Tigriuku keliavo laivais, traukiniais, lėktuvais, automobiliais, arkliais po Knygų šalį. Organizuojant renginį norėjosi, kad ir tėveliai nors truputį sudalyvautų knygų reklamoje. Vaikai pasidarė kelionės bilietėlius: delnukų piešinius, ant kurių tėveliai turėjo užrašyti leidimus keliauti.

Buvo džiugu matyti, kaip aktų salės scena pražydo vaikų delniukų piešiniais.

Renginio įžangoje parodėme inscenizaciją apie piktos Raganos ir jos draugo Velniūkščio sumaišytas pasakas, kurias padėjo sugrąžinti į savo vietas našlaitė su draugais vaikais, renginio dalyviais. Vaikai reklamavo įvairias knygutes, inscenizavo kūrinius, demonstravo savo sukurtas pasakas. Renginį paįvairino Užpalių kultūros namų meno vadovės N. Navikienės paruošta mergaičių programa. Su muzikine aparatūra susitvarkyti padėjo mokytojas A. Janaudis. Dėkoju J. Vaškeliui  už galimybę keliauti įvairiomis transporto priemonėmis.

Šis skaitymą, knygą, kūrybą  propaguojantis renginys pavyko tik mūsų visų bendrų pastangų ir norų dėka. O norai visų - tėvelių, mokytojų yra paprasti, kad vaikai nuo pat mažens draugautų su knyga, kuri moko  mus atrasti savo vidaus pasaulį,  padeda suvokti save ir stiprina mūsų pasitikėjimą savimi.

Bibliotekininkė Vida Juškienė

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.