Į pradžią 

 
 
 
 
J. Degutytė. "Baltas gulbių sostas"

Iliustravo Irena Žviliuvienė. - Vilnius: Žara, 2008. - 95 p.

Recenzija

Janina Degutytė – lietuvių vaikų poezijos klasikė, o jos eilėraščių rinktinė „Baltas gulbių sostas“ – viena geriausių lietuvių vaikų literatūroje. Siūlymą šią rinktinę išleisti kaip pirmoko knygą ekspertų komisijai pateikė leidykla „Žara“, tekstą iliustravo viena romantiškiausių lietuvių knygų iliustratorių Irena Žviliuvienė.

„Baltas gulbių sostas“ – nėra nauja knyga. Ji buvo išleista 1984 m. , tad šiuo metu bibliotekose rasti knygą sunku, nes dėl jos populiarumo leidinys susidėvėjo. Todėl „Žara“ ryžosi rinktinę išleisti iš naujo.  Į šią knygą įtraukti geriausi poetės eilėraščiai apie Lietuvą, jos gamtą, vaiko pasaulį. Pradinukams šie eilėraščiai lengvai skaitomi ir suvokiami, o dėl savo melodingumo ir aiškumo nesunkiai įsimenami. Vaikai J. Degutytės eilėraščiuose atpažįsta savo aplinką, yra skatinami pažvelgti į aplinkos detales iš naujo.

J. Degutytės eilėraščiai populiarūs mokinių renginiuose, mokytojai juos naudoja pamokose, jie puikiai tinka aptarimams klasėje, mokytis atmintinai. Ne viena skaitytojų karta išaugo su šiais eilėraščiais. Tačiau pastaruoju metu dažniau kartoti J. Degutytės prozos kūrinėlių vaikams leidimai (‚Pelėdžiuko sapnas“), tad pradinukams „Baltas gulbių sostas“ – vertinga dovana.

Knygą vėl iliustravo dailininkė I. Žviliuvienė. 1984 m. leidinyje panaudotas iliustracijas ji panaudojo tik iš dalies, jos atnaujintos, kai kurios – visai naujos. I. Žviliuvienės darbai savo romantiškumu, dėmesiu detalėms, spalvingumu nenusileidžia J. Degutytės poezijai. Iš tiesų šių dviejų menininkių tandemas knygą „Baltas gulbių sostas“ paverčia vientisu meno kūriniu. I. Žviliuvienės iliustracijose dominuojanti „išplaukusi“ linija, ištisas subtilių spalvų ir atspalvių srautas, specifinis gamtos vaizdavimas, gausios poetiškos metaforos tampa ištisa aplinkos matymo ir vertinimo mokykla vaikams. Šias iliustracijas galima aptarinėti mokykloje pamokų metu.

Tarp nemažo skaičiaus pirmokams siūlomų knygų poezijos yra itin mažai. Tad „Baltas gulbių sostas“ yra dar ir originalus leidinys, juolab, kad tikrai geros lietuvių vaikų poezijos pastaruoju metu pasigendame. Šiame kontekste J. Degutytės poezija skamba ypatingai gaiviai.

Rekomenduojame, kad „Žaros“ leidyklos leidžiama knyga „Baltas gulbių sostas“ taptų viena iš pirmoko knygų.

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų: 1 skaityti
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.