Į pradžią 

 
 
 
 
Kaip „užkrėsti“ mokinius skaitymu?

Rajoninis skaitymo skatinimo projektas „Gerasis skaitymo virusas“

M.Jankaus pagrindinės mokyklos mokiniai traukia laimingus loterijos bilietus


Bibliotekos stengiasi patobulinti naujomis technologijomis grįstas savo paslaugas, bet nemažėja entuziazmas ir skatinti skaitymą. Kaip mokyti mokinį pamėgti knygą? Kelių, vedančių į skaitančių ir kuriančių mokinių pasaulį daug, tik reikia tinkamai juos pasirinkti. Perskaityti grožiniai kūriniai teikia įvairių minčių ir skatina mokinius kalbėti, dalytis mintimis, ugdo kūrybiškumą bei norą veikti.

Praėjusiais mokslo metais skaitymo skatinimo projektas „Gerasis skaitymo virusas“, siautėjęs Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje, šiemet „įsisuko“ ir į kitas Šilutės rajono mokyklas. Loterijos metu –  nuo sausio iki balandžio mėnesio – mokiniai skaitė knygas, pildė loterijos bilietus ir juos metė į skaitymo loterijai skirtą dėžę. Iš šios dėžės buvo traukiami lapeliai su nugalėtojų vardais, kurie buvo apdovanoti įvairiais prizais ir siurprizais.

„Gerasis skaitymo virusas“ į  Šilutės Martyno Jankaus pagrindinę mokyklą atkeliavo sausio viduryje. Mokiniams tai buvo linksma naujiena – kažkas vyks bibliotekoje! Atsirado spalvinga knygų skaitymo loterijos dėžė! Sukruto ir mažai skaitantys.

Per porą mėnesių 5-8 klasių mokiniai perskaitė 371 knygą. Užpildytus loterijos bilietus bibliotekininkės išskirstė klasėmis. Labiausiai užsikrėtusios knygų skaitymo virusu buvo 5a, 6a, 6e, 7d, 7c klasės.

Atėjo savaitė, skirta Tarptautinės vaikų knygos dienai. Mokykloje ji švenčiama kasmet. Per lietuvių kalbos pamokas tarpduryje pasirodydavo mokyklos bibliotekininkės Edita ir Indra, nešinos paslaptingąja skaitymo loterijos dėže. Joje – tie laimingieji, kurie burtų keliu laimėjo įvairius prizus. Tačiau visi mokiniai suvokė, kad kiekviena perskaityta knyga yra geriausia dovana! O bibliotekininkės pažadėjo daryti viską, kad knygų ir skaitytojų bibliotekoje niekada nepritrūktų. Skaitytojai buvo įspėti – ir kitais metais jokių skiepų nuo skaitymo viruso! Gerasis skaitymo virusas vėl atkeliaus į mūsų šaunią mokyklą – pasakojo M. Jankaus pagrindinės mokyklos bibliotekininkės.

Vainuto vidurinėje mokykloje Skaitymo virusu „susirgo“  priešmokyklinukai ir  1-4  klasių mokiniai. Baigiamasis renginys buvo suorganizuotas mokyklos aktų salėje. Kiekviena klasė buvo paruošusi mini inscenizaciją iš labiausiai patikusios knygos, o kitos klasės turėjo atspėti, pagal kokios knygos ištrauką mokiniai vaidina.Akimirka iš knygos pristatymo

Renginio metu taip pat buvo apdovanoti aktyviausi skaitytojai: iš 0-4 klasių po vieną geriausią skaitovą (raiškus skaitymas), o iš 0-1 klasių rinkome jaunąjį knygų iliustruotoją (vaikai piešė labiausiai patikusią knygelę). Jiems įteikti prizai – knygos. Taip pat apdovanojome jauniausią skaitytoją – Aliną Jakštaitę iš priešmokyklinės grupės, nes ji jau raiškiai skaito ir yra mūsų bibliotekos skaitytoja. Be prizų neliko ir daugiausiai knygų perskaičiusi klasė, kuriai buvo skirtas saldusis prizas – saldainiai. Visos dalyvavusios klasės už „viruso platinimą“ gavo po padėkos raštą – pasakojo Vainuto vidurinės mokyklos bibliotekininkė Ilona.

Juknaičių pagrindinėje mokykloje virusas siautė tris mėnesius 5-8 klasėse. Loterijos metu perskaitytos 107 knygos ir tiek pat užpildyta loterijos  bilietų. Aktyviausi skaitytojai buvo penktokai. Loterijos laimingų bilietų prizai – naujos laisvalaikio knygos. Bibliotekininkė Meilė Žadeikienė atkreipė dėmesį, kad tokie skaitymo skatinimo būdai yra labai veiksmingi, tačiau juntamas skurdus grožinės literatūros fondas.

Žibų pradinėje mokyklos bibliotekininkė Marytė Čepulienė papasakojo, kaip pradinių klasių mokiniai lenktyniauja tarpusavyje – kas daugiau perskaitys knygų, pildo knygoms paruoštus aprašus. Rezultatai skaičiuojami kas trys mėnesiai. 1-2 klasių geriausi skaitytojai gauna po suvenyrą – dovanėlę, o 3-4 klasių mokiniams įrašomos padėkos pasiekimų knygutėje. Visus nugalėtojus renka speciali „skaitymo viruso“ komisija.

Usėnų pagrindinėje mokykloje skaitymo loterijoje dalyvavo 318 perskaitytų knygų loterijos bilietų. Dalyvavo 1-10 kl. mokiniai. Buvo traukiama: po 2 bilietus, kurie laimėjo ekskursiją mokslo metų pabaigoje,  po 2 bilietus, kuriems iš lietuvių kalbos  įrašyti 10-tukai; po 3 bilietus, kuriems  dovanojamos nedidelės dovanėlės; ir dar po 3 bilietus, kuriems įteikti padėkos raštai. Aktyviausiai loterijoje dalyvavusiai klasei buvo įteiktas saldus prizas. Skaitančiųjų būtų buvę ir daugiau, bet naujų knygų neturėjome nė vienos, todėl tenkinomės tuo, ką turėjomeŠvėkšnos ''Saulės'' gimnazojos 1a klasės skaitytojai.

Skaitymo virusas siautęs praėjusiais mokslo metais Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje, kurio metu buvo perskaityta net 618 knygų, šiemet praėjo gana ramiai. Tiesiog išseko „viruso bakterijos“ – naujos knygos. Praėjusiais mokslo metais virusas buvo paplitęs tarp 1-10 klasių. Loterijos nugalėtojai burtų keliu buvo atrenkami po du iš klasės ir apdovanoti naujomis „Šviesos“ ir „Alma littera“ leidyklų knygomis. Išrinktos dvi aktyviausiai skaičiusios klasės nugalėtojos, kurios daugiausiai perskaitė knygų. Joms atiteko po didžiulį tortą. Šio projekto metu mokiniai ne tik skaitė, bet ir buvo išvykę į Klaipėdos teatrą „Aušra“, kur žiūrėjo spektaklį pagal J. Glavacko pjesės motyvus „Murza“.

Kad knygos – mažosios burtininkės, kurios gali padėti susirasti draugų ir bendraminčių įsitikinome šiais mokslo metais! Surengėme perskaitytų knygų reklamą 1-5 klasių mokiniams: kas iliustravo knygos epizodus, kiti vaidino, treti pristatė knygą POWER POINT programa. Aktyviausių skaitytojų ir įdomiausiai bei originaliausiai pristačiusių knygeles klasių laukia maloni staigmena – ekskursija į Ventės ragą. Renginio metu taip pat apdovanoti ir aktyviausi mokyklos bibliotekos skaitytojai.

Visos projekte dalyvavusios mokyklų bibliotekininkės sutiko, kad „Gerasis skaitymo virusas“ – tai projektas, kuris atviliojo į biblioteką ne vieną paauglį, ne vieną jų privertė paimti knygą į rankas. Gaila tik, kad naujų „viruso bakterijų“ – būtent naujų knygų mokyklų bibliotekose mažėja. Tačiau bibliotekininkės nežada nuleisti rankų ir ateityje planuoja įvairius bendrus projektus ir renginius, nes labai norisi kuo daugiau mokinių „užkrėsti“ skaitymu.

Rita Šarkienė,
Šilutės rajono mokyklų bibliotekininkų metodinio būrelio pirmininkė;
Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos bibliotekos vedėja
Nuotraukos autorės

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.