Į pradžią 

 
 
 
 
Magiškoji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė


Jau penktą kartą Kupiškio savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus darbuotojos organizuoja Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginius. Šiaurės šalyse gimęs projektas kasmet lapkričio mėnesį vaikus suburia į knygos ir šviesos šventę. Pirmasis šios savaitės renginys įvyko lapkričio 8 d. – Šviesos ir žodžio šventė. Tai tradicinė šventė, primenanti mums pasakojimų tradiciją, suteikianti progos vaikams susipažinti su Šiaurės šalių literatūros lobiais, kviečianti susiburti ir drauge persikelti į magišką knygų pasaulį. Šių metų bibliotekų savaitės tema – „Magiškoji Šiaurė“.

Renginį pradėjusi J. Janušonienė paskelbė Šiaurės šalių bibliotekų savaitės pradžią, o R. Vasiliauskienė, L. Kliopkinienė uždegė simbolinę Šiaurės šalių bibliotekų savaitės atidarymo žvakelę. Ši simbolinė ugnis ir skaitomas privalomas tekstas sujungė bibliotekas abipus Baltijos jūros. Šiais metais privalomas tekstas buvo skaitomas iš knygos „Gražiausios Islandų pasakos ir sakmės“.

Renginyje dalyvavo P. Matulionio pagrindinės mokyklos 3b ir 4a klasių moksleiviai su mokytojomis J. Kriauziene ir D. Apšegaite, lopšelio-darželio „Obelėlė“ vaikučiai su pavaduotoja Valerija Kupriene. Visų susirinkusiųjų laukė didžiulė staigmena, nes į svečius buvo atvykęs magas Fokus-Mokus. Jis pratęsė šią magišką temą ir užbūrė renginio dalyvius įvairiais triukais.

Lapkričio 9 d. viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje vyko pasakų rytmetis „Magiška Šiaurės šalių pasakų skrynelė“. Renginyje dalyvavo lopšelio-darželio „Saulutė“ „Boružėlių“ grupės vaikučiai su auklėtoja Virginija Sinkevičiene.

Renginio dalyviai, peržengę Vaikų literatūros skyriaus slenkstį, „susitiko“ su pačiu garsiausiu Danijos pasakininku H. K. Andersenu, kurį suvaidino meno ir muzikos skyriaus vyr. bibliotekininkė L. Kliopkinienė. Vaikai sužinojo, kad H. K. Andersenas pradėjo rašyti pasakas įkvėptas danų tautosakos, aprašydavo suaugusiuosius ir mažuosius savo draugus, kurie atpažindavo save pasakose. Renginio metu Vaikų skyriaus darbuotojos R. Vasiliauskienė ir J. Janušonienė skaitė pasakų „Puikioji adata“, „Karalaitė ant žirnio“, „Coliukė“, „Bjaurusis ančiukas“ ištraukas. Mažieji renginio dalyviai aktyviai įsijungė į renginį ir demonstravo savo išmintį atspėdami pasakų pavadinimus.

Vaikams buvo įdomu sužinoti, kad H. K. Andersenas pasaką „Bjaurusis ančiukas“ parašė apie save. Autorius gimė negražus, buvo labai drovus. Mokykloje jį visi labai skriausdavo, draugų neturėjo ir nebuvo kam jo užstoti. Metai bėgo, H. K. Andersenas užaugo, įgijo profesiją, pradėjo rašyti ir tapo pripažintu ir garsiu rašytoju. Taip kaip ir pasakoje „Bjaurusis ančiukas“ savo šlovę jis nuspėjo.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitės projekto rengėjos lapkričio 10 d. pakvietė į popietę „Literatūrinė kelionė po Suomiją, Švediją ir Norvegiją“. Į renginį atvyko Noriūnų pagrindinės mokyklos 4 klasės moksleiviai su mokytoja Sigita Keršuliene, Subačiaus bibliotekos skaitytojos su vedėja Inga Dovydėniene, Alizavos pagrindinės mokyklos moksleiviai su mokyklos bibliotekininke Danute Miknevičiene. Šios trys komandos buvo pasiruošę pristatyti skirtingas Šiaurės šalis ir į renginį atsivežė po tradicinį tos šalies patiekalą.

Pirmiausia trumpai buvo pristatyta Švedija. Vaikams, kurie atvyko iš Norkūnų, buvo pateikta užduotis rasti šią šalį gaublyje bei ją nuspalvinti. Moksleiviai lengvai įveikė užduotį ir susirinkusiuosius supažindino su žymiausiomis švedų rašytojų knygomis. Staiga iš knygų Astrida Lindgren „Pepė Ilgakojinė“, Sven Nordqvist „Kaip Findusas, būdamas mažas, ėmė ir prapuolė“, Selma Lagerlef „Stebuklingosios Nilso kelionės“ pasirodė pagrindiniai veikėjai – Pepė Ilgakojinė, dėdulė Petsonas ir berniukas Nilsas, kurie pristatė šias knygas ir pakvietė visus, kas dar jų neskaitė perskaityti. Noriūnų bibliotekininkė Irena Gasparonienė iškepė ir pristatė švedišką mielinį pyragą su obuoliais.

Antroji šalis, į kurią keliavo Subačiaus bibliotekos skaitytojos, buvo Norvegija. Tai pati gražiausia šalis, išvagota ledynų, fiordų ir kalnų. Norvegai knygas skaito dažniau nei bet kuri kita pasaulio tauta ir šiam malonumui per metus išleidžia apie 500 kronų. Subatietės pristatė žymiausius norvegų rašytojus: Jostein Gaarder, Knut Hamsun, Klaus Hagerup, Anne-Cath Vestly. Jos plačiau papasakojo apie perskaitytas Anne-Cath Vestly knygas: „Mortenas, senelė ir Martė“, „Aštuoni vaikai ir senelė miške“, „Aštuoni vaikai ir senelė keliauja po Daniją“. Tai mėgstamiausios norvegų vaikų knygos, kurių pagrindiniai veikėjai – aštuoni vaikai, gyvenantys neturtingoje, tačiau draugiškoje šeimoje bei patiriantys įdomiausių nuotykių.

Kartu su Alizavos pagrindinės mokyklos moksleiviais kelionę tęsėme į Suomiją. Suomija – tūkstančio ežerų ir salų šalis. Tris ketvirtadalius jos teritorijos dengia miškai.

Suomijos pristatymą alizaviečiai pradėjo filmuku, kuriame buvo pasakojama apie Suomijos gamtą, klimatą, artimiausius kaimynus, gyventojus, kalbą, kultūrą ir literatūrą. Renginio dalyviai klausėsi ištraukų iš suomių rašytojų knygų: Mervi Lindman „Drąsioji Pupulė“, Marja-Lena Tiainen „Antis ir Vilkai“, Riitta Jalonen „Mergaitė ir kuosų medis“. Vėliau visi žiūrėjo skaidres ir buvo supažindinti su žymiausiais suomių rašytojais Zacharijum Topelijum, Tove Jansson, Sinikka ir Tina Nopola, Marja-Leena Tiainen, Kari Levola, Mervi Lindman, Era Salola bei jų knygomis. Alizavos komanda Suomijos pristatymą baigė suomių grupės „LORDI“ daina.

Renginio pabaigoje visi šventės dalyviai gėrė arbatą ir vaišinosi pristatytais tradiciniais Šiaurės šalių patiekalais.

Lapkričio 11 d. į knygų apžvalgą „Dar kartą apie Šiaurės šalių rašytojus“ rinkosi P. Matulionio pagrindinės mokyklos 5c ir 6c klasių moksleiviai su mokytojomis Lolita Kudijanoviene bei Jolanta Balaboniene. Renginį vedė vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė Romualda Vasiliauskienė. Susirinkusieji buvo supažino su Šiaurės šalių rašytojais bei jų kūryba.

Kelionė prasidėjo nuo Danijos. Susirinkusieji buvo supažindinti su H. K. Anderseno bei kitomis danų rašytojų knygomis. Tai Lene Kaaberbol „Dina, gėdytojos dukra“, „Gėdytojos karas“, „Gėdytojos ženklas“, „Gyvatės dovana“, „Salamandros širdis“, „Sidabrinis žirgas“ ir Cecil Bodker „Silas ir juodoji kumelė“.

Renginio dalyviai taip pat susipažino su Norvegijos  rašytojų Zinken Hopp, Hollup kūryba. Buvo pristatyta ir Anne-Cath Vestly, apžvelgta Torill Hauger knyga „Vikingų pagrobti“.

Viena iš žymiausių Suomijos rašytojų – Tuve Marika Janson. Išgalvotas trolių Mumių pasaulis – tai pasaulis, kurio širdies gilumoje tikriausiai ilgisi kiekvienas. Ar tikrai visata didžiulė ir juoda, o žemė ir Muminukų slėnis – vos mažytis trupinėlis? Visa galima sužinoti perskaičius T. Janson knygas „Kometa artėja“, „Burtininko skrybėlė“, „Trolis Mumis ir žiema“, „Nematomas vaikas“. Renginio dalyviams buvo pasiūlyta perskaityti dar vienos suomių rašytojos Leena Lander knygą „Juodųjų drugelių namai“.

Persikėlus į Švediją, kuri yra didžiausia iš Šiaurės šalių pagal gyventojų skaičių, moksleiviai išgirdo apie Selmą Lagerliof ir garsiąją jos knygą „Stebuklingosios Nilso kelionės“. Susirinkusiems buvo pristatyta Ulfo Starke knyga „Ištižėliai ir pramuštgalviai“, pagal kurią sukurtas kino filmas. Tai žaismingas, sąmojingas ir kupinas nuotykių pasakojimas apie dvylikametę pramuštgalvę Simoną ir jos šeimą.

Dar vienas garsus švedų rašytojas Hansas Petersonas ir jo garsi trilogija „Pieteris nuotykiautojas“, „Pieteris svetimšalis“, „Pieteris jūrų plėšikas“. Visiems gerai žinoma švedų rašytoja Astrida Lindgren yra puikių knygų: „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“, „Mes Varnų saloje“, „Mūsų visų Madikė“, „Broliai liūtaširdžiai“, „Emilis iš Lionebergos“ ir kitų autorė.

Moksleiviams buvo rekomenduota perskaityti švedų rašytojų Anders Jacobsson ir Soren Ollson knygas „Berto dienoraštis“, „Bertas ir brolyčiai“, „Bertas ir Smalynės gauja“, „Berto žygiai“. Tai berniuko paauglio dienoraštis, kuriame juokingi ir žaismingi Smalynės gaujos nuotykiai, panelių problemos ir daug kitų smagumėlių.

Renginio pabaigoje moksleiviai buvo pakviesti apsilankyti Vaikų literatūros skyriuje ir pasiimti paskaityti patikusių knygų.

Lapkričio 12 d. vyko paskutinis Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginys – valandėlė „Pasaka prie švediško stalo“, kuriame dalyvavo VJUC „Varpelis“ angeliukų grupės vaikučiai su auklėtoja Daina Kavoliūniene ir lavinamosios grupės ugdytiniai su dailės mokytoja Vanda Damkiene.

Susirinkusiesiems apie Švedijos gamtą, virtuvę, „švedišką stalą“, malonų švedų bendravimą, papročius ir tradicijas pasakojo Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos. Kol vaikučiai sėdėdami prie stalo mėgavosi kvapnia arbata ir švediškais imbieriniais sausainiais buvo skaitoma švedų pasaka „Karaliaus kiškiai“.

Visą savaitę po kiekvieno renginio buvo dovanojamos simbolinės Šiaurės šalių bibliotekų savaitės žvakutės, kurių šviesa ir šiluma šildys visus iki kitų metų Šiaurės šalių bibliotekų savaitės bei vėl pakvies susitikti.

Vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolita Janušonienė
Nuotraukos autorės

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.