Į pradžią 

 
 
 
 
„Skaityk bibliotekoje“


Pirmiau nei skaityti išmokstame žaisti ir dainuoti. Vaikystėje dar nė vienas nemokėjome skaityti, o skaičiuotes, trumpus eilėraštukus, daineles jau mokėjome. Nemokėdami skaityti negalime suprasti kiek įdomių paslapčių saugo knyga, tik suaugusieji skaitydami mažiesiems gali padėti patekti į stebuklingą knygos pasaulį.

Vėliau išmokę skaityti patys, sužinome koks platus ir didelis yra pasaulis už namų sienų: už upės yra jūra, už jūros vandenynas, o jame Sindbado laivas ar Heklberio Fino plaustas, tereikia tik išskleisti bures ir daug nepatirtų nuotykių, neišgyventų jausmų, neatrastų šalių ranka pasiekiama. Todėl ir nacionalinės bibliotekų savaitės, vykstančios jau vienuoliktą kartą, šūkis kvietė visus „Skaityti bibliotekoje“.

Balandžio 26 d. Nacionalinės bibliotekų savaitės renginių ciklą Užpalių bibliotekoje pradėjo ketvirtokai su mokytoja Ona Sirvydiene renginiu, skirtu poetui Justinui Marcinkevičiui atminti. Popietės metu skambėjo paties poeto skaitomų eilių įrašai, jo mintys apie knygos svarbą ir būtinumą jai pastatyti paminklą, klausėmės pagal jo eilėraščius sukurtų dainų. Ketvirtokai  su vaikišku įtaigumu skaitė jiems labiausiai patikusių poeto eilėraščių. Renginį baigėme bendra daina J. Marcinkevičiaus žodžiais „Sapnas“.

Balandžio 27 d. pirmokai su mokytoju Sauliumi Šližiu dalyvavo knygos žymeklių  parodos atidaryme. „Šis plačiai paplitęs smulkusis knygos kultūros atributas nėra iki šiol teoriškai apmąstytas: nėra išsamios knygų žymeklių istorijos. Pradėjus spausdinti knygas, į jų nugarėles neretai buvo įrišamos šilkinės juostelės, o pirmieji atskiri žymekliai pasirodė Anglijoje apie 1850 metus“ – taip parodos atidarymą mažiesiems skaitytojams pradėjo bibliotekininkė Rena Šliogerienė. Mokiniai sužinojo daug įdomybių apie žymeklius, jų naudojimą,  kolekcionavimą, organizuotas parodas. Mūsų parodoje puikavosi virš 100 skirtingų knygos žymeklių. Išeidami pirmokai pažadėjo patys sukurti ir padovanoti bibliotekai po žymeklį.

Balandžio 28 d. bibliotekoje šurmuliavo aštuntokai su lietuvių kalbos mokytoja Otilija Šližiene. Jie dalyvavo improvizuotoje pamokoje „Nuo ženklo iki knygos“. Pamokos metu apžvelgėme visą rašto atsiradimo istoriją: nuo pirmųjų piešinių olose, mazginių raštų, krivulių, hieroglifų iki raidžių atsiradimo. Aštuntokai pasidaliję į tris komandas bandė perskaityti kinietiškus ženklus, naudotus mūsų eros pradžioje. Pamoka ne tik suteikė naujų žinių, bet ir  suintrigavo mokinius: gal iš tiesų verta skaityti, kai tas raštas taip sunkiai tūkstančius metų skynėsi kelią pas mus?

Balandžio 29 d. priešmokyklinės grupės mokiniai atėjo pristatyti savo kūrybos knygučių. Renginio metu padedant mokytojai Ramutei Gaučienei bibliotekoje jie skaitė savo sukurtas pasakas apie senį besmegenį, kiškutį, varles, uodus, lėlių parduotuves, apie meilę, pagarbą ir pasitikėjimą. Po skaitymų vaikai kartu su pliušiniais žaislais kūrė vieną bendrą pasaką apie draugystę ir namus.  Renginio pabaigoje gavo po knygos dėlionės dalį ir joje piešė savo mintis  apie knygą, į ką ji panaši: į mamą, vaivorykštę, į saulę, mėlynus dramblius ir kt. Knyga – dėlionė puikuosis bibliotekos stende.

Gegužės 2 d. vyko  skaitytojų klubo „Atvirumo valanda su knyga“ užsiėmimas, skirtas Lois Duncan knygos „Šunų viešbutis“ aptarimui. Ši knyga yra perkamiausia „Baltų lankų“ knygynuose. Į alergiškos tetulės Alisos namus užklydęs šuniukas surado prieglobstį – vaikai šalia esantį apleistą namą pertvarkė į šunų viešbutį. Kaip vystėsi knygos veiksmas? Perskaitykite, nenusivilsite.

Gegužės 3 d. „Skaitytojų medžio“ pristatymo švente užbaigėme Nacionalinę bibliotekų savaitę. Renginyje dalyvavo geriausi skaitytojai ir bibliotekos pagalbininkai. Būrys susirinko išties nemažas. Apžvelgėme Nacionalinės  bibliotekų savaitės renginius,  džiaugėmės gausiu skaitytojų būriu, perskaitytomis knygomis, diskutavome apie neskaitymo priežastis. Apdovanojome geriausius skaitytojus ir jų pavardėmis papuošėme skaitytojų medį. Medis sužaliavo ir, tikimės, pradės žydėti, kai suvesime pradinių klasių mokinių skaitymo rezultatus. Renginio metu fleita grojo Monika Kubiliūnaitė, yamaha – Elzė ir Justina Šližytės. Pristatėme bibliotekos ekslibrisą, kurį padėjo sukurti mokytoja Raimonda Sakalauskienė. Taip pat kartu su vaikais kūrėme bibliotekos viziją, kurioje atsispindėjo bibliotekos veikla: atrask, pailsėk, mąstyk, tobulėk, sužinok. Vizija gražiai papuošė bibliotekos parodų sieną. 

Nacionalinė bibliotekų savaitė  per Lietuvą nuvilnijusi parodomis, renginiais, susitikimais baigėsi, bet nesibaigė kasdieninis bibliotekininkų darbas kviesti, raginti  skaityti, nes, kaip sako  F. Kafka, „Knyga turi būti kirvis, tinkamas iškirsti jūrai, kuri mumyse užšalo“.
Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Užpalių filialo bibliotekininkės Rena Šliogerienė ir Vida Juškienė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.