Į pradžią 

 
 
 
 
„Magiškoji šiaurė“ Gabijos gimnazijoje


Šiaurės šalių bibliotekų savaitė šiemet Lietuvoje ir kitose šalyse buvo rengiama tryliktą kartą. Tai tradicinė šviesos ir knygos šventė. Ji primena mums senąją pasakojimų tradiciją, suteikia progą vaikams ir suaugusiesiems susipažinti su Šiaurės šalių literatūros lobiais, kviečia visus susiburti ir tamsiais vėlyvo rudens vakarais persikelti į magišką knygų pasaulį.

Mažeikių Gabijos gimnazijoje Šiaurės šalių bibliotekų savaitė įvyko jau trečiąjį kartą. Ji organizuojama lapkričio 8-14 dienomis. Per tokį, atrodytų, trumpą laikotarpį biblioteka mums padeda keliauti po Šiaurės šalis, pažinti kultūrą, literatūrą, žmones ir dar daugybę dalykų. Šiemet ji nukėlė mus į magiškąjį pasaulį, kur gyvena troliai, vampyrai ir kiti mistiniai personažai.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė prasidėjo lapkričio 8 d. vakare. Tuo metu visose projekte dalyvaujančiose bibliotekose vyko šviesos ir žodžio šventė „Sutemų valanda“. Tai  meniniai skaitymai tamsoje. Mūsų mokykloje juos ruošė mokytoja Airida Lementauskienė. Skaitymui ištraukas parenka organizatoriai, tačiau, pasak mokytojos, „tie tekstai ne visada kalba apie paaugliams aktualias problemas. Tekstai dažniausiai būna niūrūs, todėl ruošiantis šiam vakarui iškyla problema, kaip organizuoti renginį, kad sudomintume jauną klausytoją“. A. Lementauskienė teigia: „Mes pasitelkiame įtaigų žodį su minimaliai teatralizuotu pasirodymu ir paveikia atmosferine muzika“. Šiemet parinktas tekstas iš J. A. Lindkvisto knygos „Įsileisk mane“ yra aktualiausias iš visų trijų, kuriuos skaitėme anksčiau. Netgi ištraukos pavadinimas „Lapkričio 7, šeštadienis (vakaras)“ labai tiko, nes „Sutemų valanda“ vyko lapkričio 8 d. vakarą. Dar vienas įdomus sutapimas, kad vakarą po skaitymų visus išėjusius pasitiko sniegas, kuris dažnai buvo minimas ir skaitymo tekste.

Nuo antradienio bibliotekoje veikė iš šiaurės šalių atsivežtų suvenyrų paroda „Kelionių akimirkos...“ Nors suvenyrai buvo skirtingi, tačiau iš jų tikrai galėjome susidaryti įspūdį apie Švediją, Suomiją, Norvegiją ir Daniją. Turbūt labiausiai visų akį patraukė troliai. Jų buvo pačių įvairiausių ir tai įrodo, jog Skandinavijos šalyse mistika gyvuoja ir ten iki šiol yra tikima magiškuoju pasauliu.

Trečiadienį susipažinome su iškilia asmenybe − rašytoju, buvusiu prieškarinės Lietuvos ambasadoriumi Skandinavijos šalyse − Jurgiu Savickiu. Dvyliktokai mus supažindino su jo darbais, nuopelnais, charakterio bruožais. Geriau įsivaizduoti jo gyvenimą padėjo rodytas dokumentinis filmukas.

Ketvirtadienį vyko integruota dailės, muzikos ir technologijų pamoka „Šiaurės pašvaistė“. Mokiniai klausėsi kompozitoriaus E. Grygo muzikos, piešė improvizacijas pagal girdėtus kūrinius. Kol piešiniai džiūvo, mokiniai pristatė Šiaurės šalių rašytojų perskaitytas knygas. Po to, panaudodami savo piešinį ar jo detalę, mokėsi supakuoti knygą kaip dovaną.


Penktadienį – Šiaurės šalių bibliotekų savaitės uždarymas tema „Norvegija – paslaptinga trolių šalis“. Lietuvių kalbos mokytoja Genovaitė Valantienė dalijosi įspūdžiais apie savo kelionę į Norvegiją, pasakojimą vaizdingai iliustravo nuotraukomis. Pirmokė M. Šakytė išsamiai papasakojo apie turistinį objektą − Trolių kelią, kuriuo teko jai pačiai keliauti. Antrokės pagal norvegų liaudies pasaką „Kaip nevykėlis Askeladenas su troliu varžėsi“ pastatė linksmą lėlių teatro spektaklį ir trumpam grąžino mus į vaikystę, kai dar tikėjome pasakomis. Taip pat klausėmės kalbos apie trolius kaip mitines būtybes, jas 2a klasės mokinys A. Bilkštis lygino su lietuvių mitinėmis būtybėmis. Nepraleidome progos ir susipažinti su skandinavų virtuve: ragavome „Vikingų“ salotas ir danų mišrainę.

Gimnazijos pirmų klasių mokiniai, vadovaujami mokytojų A. Mažeikienės ir I. Muturės, gamino  knygoms skirtukus, kuriuose buvo pavaizduoti Skandinavų šalių knygų herojai, juos dovanojome susirinkusiems į renginį dalyviams.

Antro aukšto fojė atidaryta gimnazistų piešinių paroda „ E. Munko kūrinių interpretacijos“. Paroda veiks visą mėnesį.

Tokie renginiai kaip Šiaurės šalių bibliotekų savaitė paįvairina mūsų gyvenimą, suburia bendram tikslui, lavina vaizduotę, įkvepia daugiau pasidomėti skandinavų kultūra ir ugdo toleranciją kitoms šalims.

                                                                                             Eglė Stankutė, Mažeikių Gabijos gimnazijos II a kl. mokinė
                                                                                                                                                                     Nuotraukos autorės

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.