Į pradžią 

 
 
 
 
Seminaras „Lėlių teatro pamokos pradedantiesiems“
Gegužės 16 d. visi norintys daugiau sužinoti, kaip įkurti lėlių teatrą ir gaminti lėles, rinkosi į seminarą „Lėlių teatro pamokos pradedantiesiems“, kuris vyko Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Parodų salėje. Tai antrasis projekto „Lėlių teatras – jaukus vaikystės pasaulis“ renginys.

Seminarą pradėjusi bibliotekos direktorė Daiva Bubulienė, palinkėjo visiems kūrybinės sėkmės ir ištvermės gaminant lėles. Seminarą tęsė projekto vadovė Jolita Janušonienė. Ji supažindino susirinkusiuosius su projekto „Lėlių teatras – jaukus vaikystės pasaulis“ veikla. Šiame projekte dalyvauja 10 institucijų: Všį vaikų dienos centras, VJUC „Varpelis“, Paketurių Šv. Kazimiero vaikų globos namai, Alizavos pagrindinė mokykla, Noriūnų, Subačiaus, Skapiškio, Salamiesčio, Antašavos bibliotekos ir Kupiškio rajono viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius. Kiekviena iš jų gavo po du projekto lėšomis įsigytus metodinės ir grožinės literatūros bei lėlių teatro priemonių rinkinius. Šios priemonės padės įkurti lėlių teatriukus, rašyti scenarijus, gaminti lėles, konstruoti dekoracijas, repetuoti vaidmenis ir ruoštis lėlių teatrų festivaliui. Vaikų literatūros skyriuje įkurtas fonotekos kampelis, kuriuo galės pasinaudoti visi norintys įgarsinti savo spektakliukus. Muzikinis fonas labai svarbus, jis padeda atskleisti personažų charakterius, sukurti linksmą, liūdną ar net bauginančią atmosferą.

Trumpa įžanga apie lėlių teatro kilmę seminarą tęsė aktorė, režisierė, vaikiškų knygelių kūrėja Aurelija Čeredaitė. Ji teigė, kad tyrėjai, kurie tyrinėdavo senąsias kultūras, pvz. Josef Moreno (psichodramos pradininko J. L. Moreno sūnėnas) senąją indėnišką šamanų tradiciją įvardija kaip pirmąją žinomą meno terapiją, nes senosiose indėniškose apeigose buvo panaudojamos visos meno rūšys: dailė – kaukė, muzika – būgnas, šokis ir teatras – persikūnijimas.

Paskaitos „Amorfinių skulptūrų teatras: gebėjimas valdyti archajines semantikos lėles“ lektorė lėlininkė, Lietuvos UNIMA narė, LATGA-A autorė Mija-Džeinara Ubartienė. Pranešimo metu seminaro dalyviai sužinojo kas yra archajinės lėlės, kokios lėlių formos, kaip juda ir atgyja amorfinės figūros. Lektorė mokė, kaip reikia papasakoti tikrą istoriją, kuri „gimsta iš džiaugsmo“ ir aiškino, kaip lėlė kinta, gyvena bei keičia savo jautrų gyvenimą žmonėse. Nuo to, kaip žaidžiama su lėlėmis, juokaujama, priklauso teatro vaidinimo sėkmė. Džeinara dalijosi darbo patirtimi, kaip gaminti lėles iš įvairiausių medžiagų: miežių miltų, papjė-mašė, bičių vaško, vilnos, meduolių ir sūrios tešlos, molio.


A. Čeredaitė savo pranešimą „Paprasti būdai sukurti lėlių teatrui“ pradėjo pasakodama apie tai, kad ilgą laiką lėlių teatras buvo kildinamas iš vaikų noro žaisti su lėlėmis. Šios teorijos pradininkas buvo Šarlis Nodje. Teorija buvo palaikoma daugelio žymių to laikotarpio švietėjų, tačiau XIX amžiuje šią teoriją paneigė archeologai, kurie kartu su žmonių palaikais rasdavo ir jų buitį bei ritualus atspindinčių skulptūrėlių. Seminaro dalyvės turėjo galimybę pamatyti egiptietiškų skulptūrų nuotraukų, kurios eksponuojamos Luvro muziejaus Egipto salėje, pasigrožėti Prancūzijoje vykusio lėlių teatrų festivalio akimirkomis. Lektorė improvizuodama su lėlėmis rodė, kaip jos pagamintos, aiškino, kaip pasidaryti šešėlines lėles, kurti lėlių teatrą iš medinių šaukštų, siūti minkštas lėles iš porolono, demonstravo net pirštukų lėlytes. Svarbiausias, akcentavo pranešėja, lėlių teatro principas – kalbėti per lėlę.

Visi dalyvavusieji šiame seminare įgijo naujų žinių, pasisėmė kūrybos idėjų, gavo daug naudingų praktinių bei metodinių patarimų. Manome, kad visa tai sėkmingai galima  bus panaudoti gaminant lėles. Lėlių teatras daro įtaką asmenybės tobulėjimui. Tai ne tik pramoga ir kasdienybės praturtinimas, jis padeda spręsti mokymo – auklėjimo uždavinius, ugdo vaikų vaizduotę, jausmus, kūrybiškumą, suteikia vaikams daug teigiamų emocijų. Svarbu, kad patys vaikai, padedami pedagogų ir bibliotekininkų aktyviai įsijungtų ir dalyvautų šiame kūrybos procese.

Projekto vadovė Jolita Janušonienė

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
  
komentarų nėra
 
© 2008-IEJI - SKAITYMO METAI. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.